Poslať na mail

Kde sú tie časy, keď v domoch nebola elektrina a svietilo sa buď svetlom z ohniska alebo petrolejkou. Od konca 19. storočia je v domoch elektrické vedenie a s ním prichádza potreba opatrnosti. Elektrina je super, no môže človeka zabiť. Rôzne skraty majú na svedomí tiež požiare a nezriedka kvôli skrate na kábli vyhorí celý dom či hotel. Čo robiť, aby ste na problémy s elektrickými káblami mohli zabudnúť? Prečítajte si zopár tipov…

Ak nechcete problémy s elektrickými káblami, pravidelne ich kontrolujte

Ako všetko na svete, aj káble nie sú večné. Postupne začína ich izolácia starnúť, praská a drolí sa. Nič nie je horšie, ako kábel s poškodenou izoláciou, pretože vás môže kedykoľvek „kopnúť“ či spôsobiť skrat. Je dobré, ak pravidelne elektrické káble kontrolujete a hľadáte, či niekde nie je poškodená izolácia. Ak si z toho urobíte dobrý zvyk a napríklad pravidelne na jar skontrolujete káble k vašim spotrebičom a všetky predlžovačky, problémy s elektrickými káblami vás budú obchádzať.

Pozor tiež na elektrické zásuvky

V zásade môže nastať problém s elektrinou v momente, keď je niektorá časť vedenia neizolovaná. To môže byť v kábli, keď je poškodená izolácia, či v zásuvke, kde sa kábel napája na elektrickú sieť. O svoje zásuvky sa dobre starajte. Keď vyťahujete zástrčku zo zásuvky, pridržte na nej prsty a neťahajte iba za kábel. Ľahko sa vám totiž môže stať, že zásuvku zo steny vytrhnete a máte o problém navyše. Tiež si dávajte dobrý pozor a nepoužívajte žiadne elektrické zariadenie, ak vidíte, že je zásuvka vlhká alebo vy stojíte vo vode. Voda vedie elektrický prúd a ak sa nechcete zahrať na Mela Gibsona z filmu Po čom ženy túžia, radšej si dajte na vodu pozor. Naozaj voda a elektrina nejdú dohromady.

 

Problémy s elektrickými káblami sú najhoršie, keď ich nevidíte

Ak potrebujete k nejakému spotrebiču natiahnuť predlžovačku, nerobte to tak, že ju prekryjete kobercom. Vyzerá to síce krajšie, ale vy nevidíte na kábel. Po koberci sa stúpa, niekedy sa po ňom posúvajú ťažšie veci – napríklad skrine, a izolácia sa môže ľahko poškodiť. Keď potom príde iskra kvôli skratu, koberec, väčšinou z umelých vlákien, nádherne a najmä rýchlo horí. Takže pozor na to, ak chcete natiahnuť permanentné vedenie, radšej, nech ho potiahne elektrikár v lište ako vy laicky predlžovačkou pod kobercom.

Nepreťažujte zásuvku

Je dôvod, prečo máte v stene jednu alebo dve zásuvky a nie napríklad 20. Ak do jednej zásuvky napojíte veľa predlžovačiek a rozbočiek, preťažíte ju. V najlepšom prípade vyhodíte poistky, v horšom zničíte vedenie. A tak namiesto jednej alebo dvoch zásuviek nebudete mať žiadnu.

 

Elektrina je potvora, takže ak nemáte šajnu čo robíte, nerobte to. Kdejakí domáci majstri doplatili na to, že „išli“ do zásuvky šroubovákom. Ak máte decká, radšej si nainštalujte na zásuvku ochranné kryty. Stojí to pár centov a môže to dieťaťu zachrániť život. Pri elektrine platí viac než inde, že je lepšie zavolať odborníka. Keď pokazíte kachličky, bude to iba škaredé. Keď pokazíte elektrinu, môže vás to zabiť.

 

Zdroje: doityourself.com

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Opravy, ktoré radšej nechajte na odborníkov

Stavba domu: čo radšej ponechať na odborníkov?

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať