Poslať na mail

Myši v dome sú nepríjemnosť, ktorej sa zbavíte často iba s veľkými ťažkosťami. Sú to inteligentné potvorky, s ktorých má mnoho najmä žien panický strach. Nie sú škaredé, no roznášajú mnoho chorôb a tiež poškodzujú svoje okolie. Myši vypátrajú vaše uložené zásoby jedla a znehodnotia ho. Ich stopy vo forme zápachu moču či výkalov vám znepríjemnia život. Zbaviť sa myší je preto prvá vec na programe dňa. Dnes máte na výber mnoho spôsobov, ako na to. Tu sú vaše možnosti, ako sa zbaviť myší.

pasce na myši
Pružinová pasca: zbaviť sa myší klasickým spôsobom

Túto pascu kúpite prakticky všade. Je taká známa, že je to obvykle prvá voľba animátorov, ak chcú zobraziť pascu v rozprávke. Napriek tomu, že myš zabijú, sú pokladané za veľmi humánne, pretože myš zabijú okamžite. Ľahko sa čistia a tiež nastavujú. Je však potrebné si dávať pozor, pretože silná pružina môže ublížiť nielen vám, ale najmä vašim domácim miláčikom či malým deťom.

Keď vám myš sadne na lep

Lepidlo je relatívne jednoduché na použitie, no je to najmenej humánna pasca. Funguje veľmi jednoducho – na pevnú podložku dáte lepidlo a do jeho stredu návnadu. Myš sa pri ceste za návnadou prilepí a uhynie od hladu či smädu. Dokonca aj keď ju nájdete ešte živú, myš je už väčšinou taká zalepená od lepidla, že nemá šancu na prežitie.

živá pasca na myši
“Živá pasca” – keď nechcete zabíjať

Tieto pasce fungujú na jednoduchom princípe. Myš sa do nej dostane veľmi jednoducho no späť sa jej to už nepodarí a myš ostane uväznená. Potom vám iba stačí myš odniesť ďaleko od domu a vypustiť. Ak ste nastražili takúto pascu, je potrebné ju kontrolovať denne. Tiež si musíte dávať pozor, kde myš vypustíte. Teritórium myší môže mať v priemere aj 200 metrov, čiže vyniesť ju za dom a vypustiť vám vôbec nemusí pomôcť.

Jed na myši

Odborne sa nazývajú rodenticídne prípravky. Poznáme tzv. požerové jedy (myš ich zožerie a uhynie), inhalačné jedy (používané napr. na plynovanie nôr) a kontaktné jedy, kde na uhynutie stačí kontakt myši s takto ošetreným povrchom. Sú rôzne druhy takýchto jedov. Niektoré napríklad spôsobujú, že krv myši sa prestane zrážať a myš uhynie na vnútorné krvácanie. Jej utrpenie trvá viac dní. Takéto typy otráv sú navyše nebezpečné pre ostatné zvieratá či malé deti. Navyše myš po požití alebo dotyku s takýmto jedom neuhynie namieste ale často v nore, takže navyše máte problém so zápachom z rozkladajúceho sa telíčka.

Elektrické pasce

Sú založené na princípe elektrického šoku. Myš obvykle stúpi na kontaktnú plochu, čím uzavrie elektrický okruh a myš dostane šok, ktorý spôsobí zástavu srdca. Pasca obvykle funguje na AA batérie a je jednoduchá na použitie. Nedostatkom týchto pascí je vyššia cena a fungujú len do momentu, než sa batérie nevybijú.

sonický plašič hlodavcov
Zvukový plašič hlodavcov

Často sa používajú napríklad v pivniciach, kde máte uskladnené potraviny. Vysoký zvuk plaší hlodavce. Sú neškodné pre deti či domácich miláčkov – nerátame sem samozrejme domáce hlodavce ako morské prasiatka. Sú často drahé, je potrebné v nich meniť batérie a často bohužiaľ nefungujú tak ako tvrdia ich výrobcovia. Takže nikde nemáte záruku, že skutočne hlodavca odplašia.

Je na vás, po ktorej pasci siahnete. Či chcete byť humánni alebo je vám to jedno, chcete myši jednoducho vyhubiť. Každá pasca má totiž svoje pre a proti. Želáme vám šťastnú ruku pri výbere a úspešný lov.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať