Poslať na mail

Často si to ani neuvedomuje, ale mnoho každodenných činností sa odohráva práve v kuchyni – varenie, upratovanie, stravovanie, pitie aj rozhovory. To je dôvod prečo musí byť toto miesto krásne, no zároveň aj funkčné. Bez ohľadu na štýl kuchyne, organizácia a vhodné rozloženie sú nevyhnutnými. Preto ak plánujete renováciu kuchyne, nezabudnite na týchto 10 vecí!

 

kuchyna-rekonstrukcia-10

 

1. Plánujte

Pri rekonštrukcii kuchyne postavte funkčnosť vždy na prvé miesto! Neexistuje ideálne usporiadanie prvkov kuchyne a všetko v podstate záleží len na vašich preferenciách a predstavách. Existuje však jedno pravidlo, a to že drez, sporák a chladnička by mali vytvárať akýsi pomyselný trojuholník. Aby ste dosiahli, to čo od novej kuchyne očakávate, a tiež predišli nepríjemným prekvapeniam, venujte dostatočný čas dôkladnému plánovaniu. Len tak získate kuchyňu vašich snov.

 

2.Dostatok úložného priestoru

Jednou z najväčších chýb, ktorú ľudia často robia vo fáze plánovania je, že zabudnú na vytvorenie dostatku úložného priestoru. Využite každý centimeter vášho priestoru, každú medzeru. Dnes už existuje množstvo premyslených riešení, vďaka ktorým sa vám to podarí a zároveň je ich použitie pohodlné.

 

kuchyna-rekonstrukcia-8

 

3. Správne umiestnené osvetlenie

Na rozdiel od ostatných miestností v dome, v kuchyni nie je stropné osvetlenie dostatočné. Nejde len o estetiku či celkovú atmosféru ale predovšetkým o bezpečnosť. Pri práci v kuchyni určite nechcete mať svetlo za chrbtom, a tieň na pracovnej doske. Umiestnite bodové svetlá tak aby svietilo priamo na pracovnú dosku. Práca v kuchyni tak bude omnoho pohodlnejšia.

 

kuchyna-rekonstrukcia-3 kuchyna-rekonstrukcia-2

 

4. Elektrické rozvody

Uistite sa, že nových elektrických zásuviek bude dostatok a budú na správnych miestach. Vyhnite sa nepríjemnej situácii a dôkladne plánujte!

 

5. Nové elektrické spotrebiče

Po rekonštrukcie nepoužívajte opäť svoje staré kuchynské spotrebiče. Môže sa zdať, že tak ušetríte ale staré spotrebiče môžu v novej kuchyni pôsobiť ako päsť na oko, čo v konečnom dôsledku pokazí dojem z celej kuchyne. Použite novšie, moderne vyzerajúce a úspornejšie, ktoré budú korešpondovať so súčasným vzhľadom kuchyne.

 

6. Dostatok miesta a správne zvolený povrch

Miesta na pracovnej doske zreje nebude nikdy dosť. Zvoľte si materiál, ktorý bude dostatočne odolný a ktorého údržba bude maximálne jednoduchá. Kuchynská doska dennodenne čelí nepriaznivým vplyvom, ako rozpálený olej, horúce hrnce, rozliata voda či agresívne čistiace prostriedky – to všetko musí nová doska vydržať. Neodporúča sa napríklad keramický obklad, keďže škáry medzi ním sa obzvlášť ťažko čistia. Problémový môže byť aj nerez, ktorý sa veľmi rýchlo poškriabe.

 

kuchyna-rekonstrukcia-6

 

7. Bezpečnosť na prvom mieste

Naplánujte novú kuchyňu tak bezpečnú ako sa len dá. Najme v prípade, že máte malé deti. Zvážte položenie protišmykovej podlahy, zaoblené rohy a pracovnú dosku v dostatočnej výške aby bola pre malé deti nedosiahnuteľná.

 

8. Dokonale čistý vzduch

Digestor pomáha odvetrávať pachy z varenia. Vyberte si taký, ktorý je výkonný, tichý a s vonkajším odvetraním. Dôležité sú aj jeho rozmery. Aby bola dosiahnutá jeho maximálna efektívnosť, musí prekrývať celú varnú plochu.

 

kuchyna-rekonstrukcia-7

 

9. Riešenie odpadov

Premyslite si tiež, ako chcete riešiť otázku odpadu. V zásade máte dve možnosti – zabudované odpadkové koše elegantne ukryté za kuchynskými dvierkami, najčastejšie v blízkosti drezu, alebo klasický nerezový kôš, ktorý môžete premiestniť podľa potreby.

 

kuchyna-rekonstrukcia-4

 

10. Správny výber podlahovej krytiny

Pri výbere podlahy sa odporúča zvoliť takú, ktorá je protišmyková, odolná a ľahko sa udržiava. Drevené podlahy, vyzerajú krásne ale do kuchyne nie sú najvhodnejšie. Podlaha v kuchyni sa musí vysporiadať s rýchlejším opotrebovaním. Viac o jednotlivých typoch podlahových krytín, o ich výhodách a nevýhodách sa dočítate tu.

 

kuchyna-rekonstrukcia-5

 

Zdroj: rd.com, freshome.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať