Poslať na mail

Predsieň je prvým miestom v rámci vášho domova, ktorú vaši hostia vidia hneď ako prejdú vchodovými dverami.  Z tohto dôvodu je táto miestnosť mimoriadne dôležitá pri utváraní prvého dojmu, no napriek tomu často podceňovaná. Nezáleží na tom či je veľká a priestranná alebo veľkosťou takmer zanedbateľná, vždy existujú riešenia ako ju oživiť a vytvoriť tak  prívetivý priestor pre uvítanie všetkých vašich hostí. Nezabudnite na jej úpravu pri najbližšej rekonštrukcii domu či bytu.

 

Predtým než začnete so samotnou rekonštrukciou alebo hoci len menšou úpravou, určite si štýl novej predsiene. Ten by mal korešpondovať so zvyškom obytného priestoru, keďže práve jej vzhľad má byť pre hostí predzvesťou toho, čo môžu očakávať v ostatných miestnostiach. Nech už sa teda rozhodnete pre akýkoľvek štýl – vidiecky, súčasný moderný štýl alebo eklektické retro, pomocou nasledujúcich typov sa vám zaručene podarí vytvoriť príjemný vstup do vášho domova.

 

Osvetlenie

Netradičné lustre, svietniky, stojace lampy alebo obyčajné sviečky pomôžu navodiť príjemnú atmosféru pri vítaní hostí v predsieni.

 

Zrkadlá

Zrkadlá poslúžia nie len ako praktický doplnok ale priestor tiež bude pôsobiť opticky väčším dojmom. Toto riešenie je teda mimoriadne vhodné pri rozlohovo menších predsieňach.

 

predsien-rekonstrukcia-2

 

Podlahová krytina

Vyberte si kus, ktorý dopĺňa štýl a farebnosť interiéru. Nebojte sa ani použitia viacerých menších koberčekov pre vytvorenie ešte unikátnejšieho vzhľadu. Koberec dodá predsieni teplo a je tiež prvkom, ktorý ju odlíši od ďalších miestností. Podobne zafunguje aj položenie zaujímavej keramickej dlažby.

 

predsien-rekonstrukcia-3

 

Rastliny

Položte pestrofarebné kvety, alebo akékoľvek interiérové rastliny na poličku, do rohu miestnosti alebo na akékoľvek iné vhodné miesto. Výhodou doplnku v podobe kvetov vo váze je, že sa menia spolu s meniacimi sa obdobiami. Experimentovať tiež môžete s farbou a vzorom na črepníkoch izbových rastlín.

 

Úložný priestor

Háčiky na kľúče, vešiaky, stojan na dáždniky alebo košíky či boxy dodajú priestoru charakter a zároveň sú praktickým doplnkom.

 

Sedenie

Zaujímavá lavička, kreslo alebo stolička nie sú len atraktívnym doplnkom, ale aj funkčným prvkom vo vašej predsieni. Obúvanie a vyzúvanie bude tak jednoduchšie a pohodlnejšie pre vás aj vašich hostí, ktorý takúto pomoc určite uvítajú. Zároveň dodáte miestnosti prívetivejší vzhľad.

 

Steny

Problém s malou predsieňou vyrieši zvýraznenie stien, napríklad farebnou či vzorovanou tapetou alebo steny pomaľujte pestrými farbami. Ešte výraznejšie tak odčleníte predsieň od ostatných miestností.

 

predsien-rekonstrukcia-13

 

Extra tip

Čo robiť v prípade, že nemáte vytvorené žiadne skutočné oddelenie priestorov predsiene a zvyšku domu alebo bytu? S trochou práce a s dobrým nápadom môžete vyriešiť aj tento problém a riešení je hneď niekoľko! Vytvoriť predsieň tam kde nie je a oddeliť ju od ostatných miestností môžete napríklad postavením jednoduchej sadrokartónovej priečky.

 

predsien-rekonstrukcia-1

 

Existujú však aj o niečo jednoduchšie riešenia. Jedným z nich je v priestoroch predsiene zmeniť podlahovú krytinu a odlíšiť ju tak. Niekedy postačí aj použitie väčšieho koberca, pri rekonštrukcii však môžete zvážiť aj položenie keramickej dlažby s pekným pútavým vzorom.

 

Máte pri vchodových dverách väčšiu skriňu na kabáty? Pokiaľ je to možné zvážte odstránenie jej dverí a vytvorenie akéhosi výklenku. Vytvoríte tak skvelý priestor pre umiestnenie menšej stoličky či lavičky, pridajte zrkadlo, háčiky na kľúče a odkladaciu priehradku a získate atraktívny oddelený priestor, ktorý poslúži ako alternatíva predsiene. Celkový vzhľad dotvoríte nafarbením vnútra skrine.

 

predsien-rekonstrukcia-5

 

Stenu na oddelenie predsiene môžete vytvoriť z množstva vecí, stačí byť len trochu kreatívny. Použite napríklad knižnicu, zaujímavý paraván alebo úzky vyšší stolík.

 

Okrem vyčlenenia priestorov predsiene do nej začleňte aj niektoré vyššie popísané prvky aby bol výsledok čo najpresvedčivejší.

 

Na záver si ešte prezrite niekoľko nápadov na zariadenie menších aj väčších predsiení a nechajte sa nimi inšpirovať  pri najbližšej rekonštrukcii domu.

 

predsien-rekonstrukcia-8

 

predsien-rekonstrukcia-6

 

predsien-rekonstrukcia-4

 

predsien-rekonstrukcia-9

 

predsien-rekonstrukcia-10

 

predsien-rekonstrukcia-11

 

Zdroj: doityourself.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať