Poslať na mail

Táto stránka nie je len pre profesionálov a kutilov, ktorí by sa mohli stavebníctvom živiť. Zablúdia sem aj úplní nováčikovia. Práve pre nich je tento blog. Budeme sa venovať správnej aplikácii a odstraňovaniu hmoždiniek.

Čo je to hmoždinka?

Hmoždinka je spravidla pomôcka z plastu, ktorá pomáha udržať šroub v stene. Vďaka nim môžete zavesiť predmety ako obraz alebo zrkadlo prakticky kdekoľvek. Bez nich by aj také zavesenie zrkadla bolo vcelku komplikované. Ak budete hmoždinky kupovať, dávajte si pozor, čo kupujete. Nie všetky hmoždinky sú rovnaké. Niektoré sa hodia do panelu, niektoré do dutej tehly, iné sú do sadrokartónu. Tiež si dobre zvážte, akú váhu bude musieť hmoždinka niesť a vyberajte podľa toho. Niektoré typy sa pri zašroubovaní zdeformujú a perfektne držia, iné nie. Takže sa radšej poraďte s predavačom. Ak si však dobre vyberiete, správna hmoždinka a šroub môžu udržať skutočne veľké váhy (napríklad konzolu na televízor) a nebudete musieť aplikovať chemické kotvy.

Inštalovanie hmoždinky

Predpokladajme, že máte správne vybratý typ hmoždinky pre konkrétny materiál. Teraz stačí vyvŕtať vhodnú dieru. Hmoždinky sú očíslované podľa veľkosti a aj predavač vám poradí, ktorý vrták budete potrebovať. Keď vyvŕtate dieru na dĺžku hmoždinky, hmoždinka do nej musí vojsť. Nie však navoľno, ale treba ju jemne priklepnúť kladivom. Niekedy treba vŕtať aj hlbšie, podľa typu hmoždinky. Pozor, nechcete si zničiť stenu – niekedy je lepšie siahnuť po gumovom. Ak však aplikujete hmoždinku do sadrokartónu, dieru obvykle „vyvŕtate“ aj tenším šroubovákom. Potom stačí už iba zašroubovať skrutku a je to.

Ako odstrániť hmoždinku

Bežné hmoždinky odstránite jednoducho tak, že vyšroubujete skrutku a skúsite viditeľnú časť hmoždinky uchopiť kliešťami. Potom stačí iba ťahať. Niekedy však hmoždinka nejde vytiahnuť. Máte možnosť odvŕtať ju a dieru prekryť stierkou či sádrou. Inokedy hmoždinku jednoducho „priklepnete“ do diery a keď je pod úrovňou omietky, jednoducho ju zatriete sádrou či stierkou.

Ako vidíte, práce s hmoždinkami nie sú žiadna veda a najväčšiu prácu budete mať, keď sa budete dohadovať v obchode s predavačom, aký typ hmoždinky vlastne potrebujete. No môžu sa objaviť aj iné chuťovky – napríklad keď musíte vŕtať do panelu a zistíte, že vaša vŕtačka nemá príklep a vy sa nepohnete ďalej (ak zlyháte, stále sú tu lepidlá), alebo náhodou zavŕtate do kábla. Veru, aj taká práca s hmoždinkou môže dopadnúť zle. Preto ju úplne ľavým kutilom neodporúčame 🙂


Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať