Poslať na mail

Zima je pre mnohé profesie čas pokoja. Takí stavbári nikdy cez zimu nestavali – hoci dnešné technológie spôsobujú, že to často neplatí. Nechajme však profesionálov stranou, bavme sa o domácich kutiloch. Pre tých je často zima obdobie pokoja, keď mnohí od nudy nevedia, čo robiť. Preto vám prinášame zopár rád, aké úpravy vášho domova zvážte robiť cez zimu.

Renovácie kúpeľne a kuchyne

Pravdou je, že po Vianociach väčšinou nastane pokoj. Nemusíte očakávať hostí ani žiadne väčšie akcie u vás doma. Preto si myslíme, že je to vhodný čas, kedy sa pustiť do renovácií. Niekedy stačí vymeniť tesniaci silikón, inokedy je prestavba kuchyne či kúpelne vážnejšia. Dobrá správa je, že cez zimu sú inak vyťažené stavebné partie na tom časovo lepšie a vy môžete dúfať, že zoženiete remeselníkov, často aj za lepšiu cenu.

Zlepšite energetickú efektivitu vášho domova

Cez zimu, keď nie je inej roboty, môžete skontrolovať všetky tesnenia v dome a pretesniť okná či dvere. Zima je presne to obdobie, keď môžete okamžite pocítiť, či tesnenie dobre sadlo. Navyše sa vám podarí zredukovať hluk z okolia, čo sa rozhodne oplatí. Takisto je to fajn zimné obdobie využiť na dodatočné zateplenie podkrovia. Nezdá sa to, ale vždy je lepšie robiť túto činnosť v zime ako to riešiť cez leto, keď sa v podkroví doslova uvaríte.

domáce projekty: maľovanie

Čo tak domáce projekty s maliarskou štetkou?

Možno budete namietať, že cez zimu predsa nebudete vetrať. To je z časti pravda. Nepíšeme však o vymaľovaní celého bytu či domu. A samozrejme, nehovoríme o treskúcich zimách. Je fajn postupovať po malých krokoch. Vymaľujete jednu izbu. Pomaly, v pokoji. Tiež odporúčame si pomôcť ventilátorom. Otvoríte okno, pustíte ventilátor a uvidíte, že to bude schnúť celkom dobre. Sme si vedomí, že maliarske domáce projekty cez zimu sú na hrane. Keď je však teplá zima, prečo nie?

Vypracte kôlňu, pivnicu, komoru či podkrovie

Nezdá sa to, ale je fakt dobré stiesnené priestory so slabou ventiláciou upratať cez zimu. Cez leto by ste v podkroví odpadávali od horúčavy, cez zimu to môže byť brnkačka. Urobíte super vec. Zbavíte sa dlhoročného „bordelu“ a tiež uvoľníte priestory pre leto.

domáce projekty: vyčistiť ventiláciu

Vyčistite ventiláciu a klímu

Klimatizáciu cez zimu nepotrebujete (ak ňou samozrejme tiež nekúrite). Určite raz do roka klíma potrebuje prečistiť filtre. Takže kedy keď nie cez zimu. Budete tak pripravení na leto a nebudete sa musieť obávať prachu a plesní, ktoré sa v klíme či ventilácii uhniezdili minulý rok.

Ak vás žiadny z týchto projektov neoslovil, nevadí. Zima je tiež na to, aby ste si dobre oddýchli, načerpali novú silu a tiež porozmýšľali, do akých projektov sa pustíte v lete. Využite tento čas prinajmenšom na to, aby ste si veci dobre premysleli a naplánovali. Môžeme vám garantovať, že s príchodom jari na to určite nebudete mať čas.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať