Poslať na mail

Ak máte viac detí, určite to poznáte. Chvíľu smiech, zakrátko na to plač a boj. Zdieľaná detská izba súrodencov je dejiskom nielen hier a konfliktov, ale aj miesto odpočinku a často aj domácich úloh a učenia sa. Preto je veľká úloha na rodičoch, aby skĺbili tieto aktivity s potrebami detí tak, aby vytvorili príjemné miesto, kde deti budú rady tráviť svoj čas.

detska-izba-5

 S každým dieťaťom rastie nárok na dizajnové výzvy detskej izby, pretože každé je osobnosť a je iné. To má rado červenú a to druhé zase modrú. Jeden je živý, druhý mysliteľ. Správne vyriešená detská je pekná, funkčná a odráža určité individuálne potreby každého dieťaťa. A to nemusíte maľovať polovičku izby motívom Spidermana a druhú vílou Cililing.

Vytvorenie izby pre chlapca a dievča

Dizajnovať izbu pre brata a sestru nemusí byť zas tak ťažké. V skutočnosti to vlastne môže byť ľahká úloha. V prvom rade treba vybrať dominujúcu farbu, ktorej odtiene sa budú prelínať od nábytku, koberce až po steny izby. Vyberte farbu, alebo kombinácie farieb tak, aby vyhovovali obom súrodencom. Ak sú už väčší, môžete ich veselo zapojiť do tohto procesu. Uvidíte, že to ocenia, dokonca vás možno prekvapia ďalšou snahou pomôcť vám.

detska-izba-6

Napríklad kombinácie farieb biela a teplá šedá, biela a béžová, tyrkysová a biela sú dobré kombinácie, avšak možností je naozaj veľa. Takýto základ potom môžete zvýrazniť inou farbou bytových doplnkov, ako napríklad žlté vankúše, alebo oranžové deky, alebo zelený luster, či lampa. Takisto súvislé plochy sa dajú vyvážiť vzormi na kobercoch, závesoch a posteľnej bielizni. A ako sme už spomenuli, snažte sa vyhnúť kompromisnému dizajnu na požiadanie (pretekárske auto a Šípková Ruženka).

Príslušenstvo môže pomôcť zvýrazniť osobnosti detí. Kým synovi spravíte červeno modré vankúše (Spiderman), dcéra môže mať na stene obrázok ladený do modro-červenej s vílou a podobne. Treba to však dobre zladiť. Na stenu môžete dať aj poličky s obľúbenými predmetmi detí a nad každú poličku môžete dať iniciály dieťaťa. Jednoducho z chceného dizajnu si vyberte len určité výrazové prvky (farba, alebo štýl, malá soška spidermana) a takto vybavte izbu podľa charakteru detí.

 

Vytvorenie izby pre rozdielny vek detí

Často však máme deti, ktorých vekový rozdiel je aj niekoľko rokov. Tu musíte prihliadať aj na potreby detí v rozdielnom veku. Kým menší škôlkár potrebuje veľa krabíc s hračkami a duplom, tá staršia už potrebuje písací / pracovný stôl kde potrebuje tvoriť. Najjednoduchšie je opticky oddeliť izbu tým, že postele umiestnite po stranách izby. Okná a dvere vám pritom budú jasne určovať, kde sa môžu umiestniť. Cieľom je, aby odpočinkové miesto bolo príjemné pre každého.

Je dôležité nechať viac voľného miesta na hranie na zemi. Ak máte plávajúcu podlahu, alebo parkety, je lepšie vybaviť izbu kobercom. Deti sa na ňom rady hrajú, alebo len jednoducho na ňom ležia. Takisto rozdelenie úložného priestoru podľa veku diktuje, že hračky a oblečenie pre menšieho sú dole a pre väčšieho súrodenca vyššie.

detska-izba-2

Vytvorenie dostatku úložného priestoru a funkčnej kreativity

Vynaliezavý spôsob, ako vytvoriť dostatok úložného priestoru, ktorý je ale zaujímavý pre detský svet, je veľmi oceňovaný deťmi. Ak sa môžu niekde ukryť, alebo vyliezť, toto majú deti veľmi rady. I napriek tomu vám poberú matrace a deky, aby si domčeky, či skrýše dotvorili samy.

detska-izba-4

Preto je dobre pri plánovaní úložného priestoru myslieť aj na toto. Variabilita použitia je tiež cesta. Skladovacia krabica, ktorá sa dá použiť ako sedačka, alebo stavebný prvok pre hrad je presne ten spôsob.

detska-izba-3

Pokiaľ sa vrátite do svojho detstva určite pochopíte svoje deti lepšie, čo potrebujú a budete schopný lepšie zariadiť detskú izbu, aby vaše deti boli v tomto priestore šťastné a vy s nimi.

Mohlo by vás zaujímať: 

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať