Poslať na mail

Betón má problém s vlhkosťou. Keď sa pripravuje, mieša sa s vodou a aj keď vytvrdne, určitá vlhkosť v ňom ostáva neuveriteľne dlhú dobu. Samozrejme, väčšinou to nevadí, no keď napríklad chcete inštalovať laminátovú podlahu, musíte vlhkosť betónu zobrať do úvahy. Existujú rôzne priemyselné merače vlhkosti, no tu vám prinášame jednoduchý a lacný text na zistenie vlhkosti betónovej podlahy, ktorý vám jednoducho ukáže, či je betón dosť suchý alebo ešte treba počkať.

betónová podlaha
Neviditeľná vlhkosť, alebo keď navonok suchá podlaha nie je suchá

Aj keď betón vyschne a stvrdne, vlhkosť môže byť problém. Betón je totiž pórovitá hmota a vlhkosť môže pórmi stúpať nahor a negatívne ovplyvniť všetko, čo na ňom leží. Vodná para, pokiaľ má dostatok miesta a potrebné vetranie, sa odparí. No ak je na vlhkej betónovej podlahe položená laminátová podlaha, voda sa nemá kde odpariť. Laminát vytvorí takpovediac vzduchotesnú bariéru a tak sa vlhkosť pomaly zbiera a nemá kam odísť.

Čo sa udeje s vlhkosťou pod laminátovou podlahou?

Vlhkosť a teplo má rada pleseň. Takže sa môžete pripraviť, že pod podlahou sa bude tvoriť. Tiež bude vlhkosť postupne znehodnocovať laminát či drevenú podlahu. Podlaha začne pracovať a, čo je veľmi nepríjemné, začne sa krútiť a vlniť. Takže radšej si dobre zistite, nakoľko je betónová podlaha suchá, a vyhnete sa všetkým možným problémom.

laminátová podlaha
Najlacnejší test na zistenie vlhkosti betónovej podlahy

Zoberiete bežnú plastovú fóliu – napríklad tú, ktorou zakrývate nábytok pri maľovaní – a vystrihnete štvorec tak 75×75 cm. Tento rozložíte priamo na betónovú podlahu a prilepíte páskou. Pozor, fólia musí byť dobre prilepená aby ste zabránili úniku prípadnej vlhkosti. Teraz počkáte 48 hodín. Ak sa pod fóliou vyzrážala vlhkosť v podobe maličkých kvapôčiek, betónová podlaha je ešte vlhká a nehodí sa na pokládku podlahovky. Je dobré takéto štvorce prilepiť na viacero miest, nech máte väčšiu istotu. Tiež sa zamerajte aj na problémové miesta a prípadné pukliny a iné nedokonalosti, ktoré sú prirodzeným vstupom pre vlhkosť.

Rôzne materiály zvládajú vlhkosť rôzne. Napríklad keramická podlaha v interiéri nebude mať problém. Ak však uvažujete nad laminátovou či drevenou podlahou, je veľmi dôležité odhaliť, či je betónová podlaha dobre vyschnutá. Veľa zábavy a snáď vám tento malý tip bude užitočný.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať