Poslať na mail

Ak ste zaregistrovali súťaž Stavba roka 2013, tak Vás určite zaujímajú výsledky. Vieme celkového víťaza tejto súťaže a taktiež mená ďalších ocenených. Aká stavba sa stala celkovým víťazom a získava titul Stavba roka 2013? To sa dočítate nižšie.

Stavbou roka 2013 sa stal bratislavský multifunkčný komplex Central. Polyfunkčné, výškovo členené centrum integruje rezidenčnú časť s nákupným centrom, kanceláriami, hotelom, podzemnými garážami aj obnovenou verejnou plavárňou.

CENTRAL, novostavba Bratislava, Metodova 6

Autori architektonického riešenia: Ing. arch. Ivan Kubík a kol.: Ing. arch. Jolana Foglová, Ing. arch. Marek Németh, Ing. arch. Rado Vlkovič
Projektant architektonickej časti: Ateliér Ivan Kubík, s. r. o.
Projektanti – statika stavby: PROPLAN, s. r. o., DuPlan, s. r. o. Ing. Daniel Bukov – OK-TEAM
Hlavný zhotoviteľ: IMOS Brno a. s., závod Ostrava
Hlavný stavbyvedúci: Bogdan Rusnok
Stavebník: Immocap Group, a. s.
Dozorná činnosť: Gleeds Slovensko
Celkové investičné náklady bez DPH: vyše 200 mil. €
Stavebné náklady bez DPH: neuvádzajú sa
Lehota výstavby: 01/2010 – 04/2013

Odborná porota sa rozhodla tejto stavbe udeliť hlavnú cenu hlavne za kompozičné a hmotovo-priestorové riešenie. Taktiež za pridané hodnoty, ktoré táto stavba má. A to parková úprava zelenej strechy a plavecké bazény s relaxačným zázemím. Táto stavba predstavuje myšlienku jednoduchej filozofie v jej architektonickom riešení a technickom usporiadaní.

Central premenil zanedbanú a bezvýznamnú plochu v centrálnej zóne mesta na významnú súčasť mestského života. Povýšil typologickú kategóriu nákupného centra na architektúru. Získal certifikát LEED SILVER ako prvý multifunkčný celok, pričom budova hotela a nákupného centra sú prvé na Slovensku.

Ak Vás zaujíma ako prebieha súťaž Stavba a roka a ako sa zapojiť do budúcich ročníkov, prečítajte si náš článok, alebo si prečítajte podrobné informácie tu.

Zdroj: http://stavbaroka.eu/page/

Foto: Nájdete tu

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať