Poslať na mail

Chystáme sa stavať na jar dom, čiastočne podpivničený. Celková plocha pivnice je 100 m2. Ako dlho cca môže trvať výstavba takejto pivnice? A koľko Euro to zhruba môže pohltiť? Bude to robiť firma asi s 5 ľuďmi. Pivnica bude zaizolovaná, tepelne aj voči vode, bude mať tri okná, budú viesť ku nej schody (8 schodov z terasy do pivnice, 4 schody z terasy do záhrady) a taktiež príjazdová cestička dlhá asi 10 metrov.

   ODPOVEĎ ODBORNÍKA

V dnešnej dobe, ak si dáte postaviť dom/pivnicu na kľúč je realizácia tejto časti pomerne časovo nenáročná. Odhadoval by som 1-2 mesiace. Všetko závisí od prístupu stavebných mechanizmov na miesto a zároveň od stupňa náročnosti príprav technického vybavenia, ktoré tam chcete mať (kotol, kúrenie, elektroinštalácie, zdravotechnika, odpad a pod.). Je veľmi ťažko definovať cenu, pretože každá firma má iné realizačné predstavy. Odrazil by som sa od projektového výpočtu, ktorý máte v projekte. Viac menej sú to realistické výpočty od ktorých sa zrejme bude dať veľmi málo odchýliť. Je nutné vziať do úvahy fakt, že zakladáte dom pod úroveň terénu, kde realizácia je vždy náročnejšia (aj cenovo) a je veľmi vhodné, aby sa nešetrilo na materiáloch, ktoré tam majú byť (napríklad izolačné fólie proti tlakovej vode apod.). Toto je dôležitý faktor, aby ste mali pivnicu vždy suchú a nie vlhkú a plesnivú, lebo sa niekde ušetrilo na izoláciach. Ďalej si preverte ako hlboko sa nachádza spodná voda. Ak je veľmi blízko potvrchu, môže sa stať, že i napriek dobrej práci dodávateľov sa vám voda môže po čase začať dostávať do vnútra (pretože stavba a obzvlášť novostavba sa hýbe a pracuje).

Doporučil by som vám osloviť 2-3 stavbné firmy a nechať si vypracovať ponuky na to s presnou špecifikáciou typov materiálov, ktoré chcú do toho použiť. Spätne môžete tieto materiály „overiť“ na webe, s architektom, prípadne s výrobcom konzultovať ich vhodnosť.

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať