Poslať na mail

To, čo kedysi začalo ako reakcia na nadmernú výstavbu domov a konzumný spôsob života, zachytilo pozornosť veľkého množstva ľudí a dnes predstavuje aktuálny trend – malé domčeky s veľkou dušou. Stále viac a viac ľudí pri výbere svojho bývania premýšľa hlavne nad vplyvom na svet okolo nás. Riešením pre nich sú projekty mini domov, ktoré sú ale dokonale funkčné a komfortné.

mini-projekty-domov-4

 

Rozvoj trendu výstavby mini domov úzko súvisí s hnutím hippies, ktorého prívrženci sa často odpútali od tradičného spôsobu bývania a zvolili si takúto netradičnú formu. Pár z nich sa rozhodlo oslobodiť sa od materiálnych vecí, zbavili sa väčšiny svojho hmotného majetku a presťahovali sa do priestorov s len minimálnou rozlohou. Bývanie v mini dome teda nepredstavuje len zmenu adresy, ale aj celkovú zmenu životného štýlu, kedy sa naučíte žiť jednoduchšie, no prakticky a pohodlne.

mini-projekty-domov-1

Značnú popularitu si mini domčeky získavajú najmä v USA, kde 15% ľudí vo veku od 18 do 34 rokov hovorí jednoznačné áno nenáročnému bývaniu v nich a 19% ľudí by jeho stavbu reálne zvážilo.

Kľúčom ku komfortného bývaniu v mini dome je správne usporiadanie a využitie priestoru na sto percent. Nie je to o vtesnaní celého vášho majetku do extrémne malých priestorov, ale o zbavení sa toľkých zbytočných vecí, ako je len možné. V rámci interiéru pomôže najmä funkčný nábytok, biela farba, využitie zrkadiel a ďalšie triky na šetrenie miesta a optické zväčšenie priestoru.

mini-projekty-domov

 

Benefity vás presvedčia!

Keď hovoríme o projektoch mini domov, máme na mysli domy s rozlohou približne 10 až 40 m2. Zdá sa vám to príliš málo? Neviete si predstaviť život v tak maličkom dome? Možno vás presvedčia jeho benefity. Cena domu vychádza v priemere na asi 20  000 eur, čo naozaj nie je veľa. Prevádzka domu, jeho údržba a starostlivosť oň vás tiež príliš nezaťaží – finančne, časovo ani fyzickou náročnosťou. V neposlednom rade, stavbou a životom v mini dome zásadne znížite svoj dopad na životné prostredie. Vzhľadom na jeho veľkosť je možné stavbu zrealizovať s využitím recyklovaných materiálov a vzniká pri nej podstatne menej odpadu. Malé priestory si samozrejme vyžadujú aj menšiu spotrebu energií na vykurovanie či klimatizáciu. Ušetríte tiež na drahých spotrebičoch, keďže vám postačia ich menšie prevedenia, a tiež ich nebudete potrebovať také množstvo ako v klasicky veľkom dome.

Teraz už chápete v čom spočíva kúzlo domov s minimálnou rozlohou?

Zdroj: doityourself.com

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať