Poslať na mail

Predstavujeme vám jednoduchý fotonávod, ako si opraviť skrinku. V našom prípade bola skrinka na špinavú bielizeň výklopná a nevyhovovala nám, pretože oblečenie padalo vždy za kôš a ťažko sa vyberalo. Preto sme sa rozhodli spraviť obyčajnú skrinku. Je to vskutku jednoduché a tak nepotrebujete volať stolára.

 

oprava-pantov-7

 

Ekonomická náročnosť: ★

 

Realizačná náročnosť: ★

 

Orientačné náklady: cca 15 €

 

Čo budete potrebovať

ceruzku, skrutkovač, malú aku vŕtačku, centimeter, dva pántiky na dvere skrinky, frézu

 

Najprv treba kúpiť…

Predtým, než začnete, si rozhodne zakúpte všetok potrebný materiál. V našom prípade sme zakúpili 2 klasické pánty zhruba za 5 € jeden. V tom istom obchode sme zakúpili aj špeciálnu frézu na inštaláciu práve týchto pántov. Nie je to drahé, stála okolo 4 €.

 

1. Označte si presné miesta pre vŕtanie

Pozrite sa na niektoré iné skrinky ako ich máte namontované a podľa nich si vyznačte centimetrom ich budúcu presnú pozíciu, kde majú pánty byť. Zvyčajne stred výrezu je 10 cm od hornej a dolnej hrany dvier skrinky. Kraj kružnice je ½ cm od zvislej hrany dvierok. Zakúpená fréza je zobrazená na prvom obrázku.

 

oprava-pantov-1

 

2. Vŕtanie otvorov

Je dôležité zohľadniť hrúbku dvierok, podľa toho musíte kúpiť pánty, pretože niektoré si vyžadujú hlbšie a niektoré plytkejšie zapustenie do dvierok. V opačnom prípade by ste sa mohli nemylo prevŕtať na druhú stranu. V našom prípade výška frézy zodpovedala hrúbke zapustenia pántu. Pri vŕtaní sa snažte držať vŕtačku celý čas kolmo a začnite s krátkymi vývrtmi a postupne predlžujte vŕtanie na potrebnú hĺbku. Rozhodne nevŕtajte naplno od začiatku. Vŕtanie frézou robí veľký neporiadok, a tak sa na to pripravte, že piliny budú úplne všade. Vysávač bude nevyhnutný…
 
oprava-pantov-2

 

3. Montáž pántov do dvierok

Ďalším krokom je osadenie pántikov do dverí. Je to jednoduché, proste ich vložte do vyrezaného otvoru a cez dierky si pomocou šidla spravte dierky, ktoré môžete predvŕtať tenkým vrtákom, aby vám skrutky nevytrhli kus drevotriesky. Pánty citlivo, ale pevne priskrutkujeme.

 

oprava-pantov-3

 

oprava-pantov-4

 

4. Uchytenie dvierok do telesa skrinky

Primontujte k pántom úchytky, ktoré držia dvierka na skrinke. Dvierka si podložte pod skrinkou tak, aby ste ich výškovo mali na správnom mieste. Dvierka sa snažte držať čo najkolmejšie a v rovnakej vzdialenosti krídla dvierok od hrany skrinky. Potom si ceruzkou označte na tele skrinky miesto, kde bude horný pánt uchytený. Jemne priskrutkujte len horný pánt na presne vyznačenom mieste. Nedoťahujte, uchytenie slúži len na to, aby vám niečo držalo vrch dverí. Takto voľné dvere vám nespadnú a môžete tak ľahko presne označiť miesto osadenia spodného pántu tak, aby dve zvislé hrany skrinky a dverí boli rovnobežné. Takto dosiahnete presné zatváranie dvierok. Keď máte jemne priskrutkované spodný pánt dverí, môžete dotiahnuť všetky štyri skrutky na pevno.
 
oprava-pantov-5

 

oprava-pantov-6

 

5. Osadenie dvierok

Dôležitým bodom je osadenie dvierok tak, aby sa presne zatvárali na vyznačené miesto, a aby nikde neodstávali a neboli krivo. Na to slúži vyššie umiestnená skrutka v pánte, ktorá odtláča pánt od jeho uchytenia v skrinke. Po chvíľke sami zistíte, ako je treba aretačné skrutky nastaviť , aby výsledok bol perfektný. Hotovo, dvierka sú hotové, môžete ísť na kávu….

 

oprava-pantov-9

 

oprava-pantov-8

 

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať