Poslať na mail

Pokiaľ ste sa rozhodli, že využijete teplé jarné dni na vynovenie svojho bývania a čaká vás maľovanie interiéru, pozrite sa s nami na charakteristiku jednotlivých farieb. Nie všetky farby sú totižto vhodné pre všetky obývacie priestory a aj v tomto prípade platí, dvakrát meraj a raz strihaj. 

Základné pravidlá

Teplé farby a teplé odtiene farieb sú ideálne pre miestnosti so situovaním na sever a pre miestnosti, v ktorých je nedostatok svetla. Opticky interiér presvetľujú s dodávajú pocit tepla.

Studené farby- sú najlepšie využiteľné v miestnostiach, kde sa prirodzene očakáva nižšia teplota voči okolitým priestorom (napr. spálňa). Studené tóny v interiéri dobre vyvažujú izby prehrievané,  orientované na juh, s veľkým prístupom denného svetla.

Žltá je farbou slniečka a radosti. Priaznivo pôsobí na pamäť, myslenie, a teda na schopnosť učiť sa.  Je vynikajúcou farbou pre detské izby a všade tam, kde sa potrebujete koncentrovať a učiť sa. Odporúča sa  študentom,  školopovinným deťom, no svoju funkciu dobre naplní aj v pracovni.

Oranžová je najteplejšia farba, ktorú môžete do svojej izby vniesť. Samozrejme, závisí aj od jej tónu a intenzity.  Bude vo vás vyvolávať pocity šťastia, radosti zo života a chuti do jedla, no pri príliš intenzívnom odtieni, ktorý použijete na všetkých stenách miestnosti, môže spôsobiť menšiu sústredenosť.

farba-steny1_2

Červená  farba, aj keď na prvý pohľad teplá farba, môže mať viacero odtieňov. Červená sa všeobecne vníma ako stimulujúca farba, ktorá interiér oživuje a ľudí v ňom aktivizuje. Vo vínovočervenom odtieni je vynikajúcou farbou  pre spoločné priestory otvorené návštevám a rodinným stretnutiam, keďže celkovo stimuluje a  povzbudzuje komunikáciu. Mali by sme sa však vyhýbať  použitiu červenej v priestoroch určených na spánok. Môže pôsobiť rušivo a spôsobiť vám plytký spánok.

modra_farba_2

Modrá farba je všeobecne vnímaná ako farba čistoty, chladu, vetra, vody a snenia. Výborne sa hodí do priestorov, ktoré s touto charakteristikou korešpondujú. Správne zvolený tón modrej podtrhne vnímanie kúpeľne ako očisťujúceho miesta. Spálňa v tónoch modrej našu myseľ a telo dokonale pripraví na spánok, keďže jednou zo základnej vlastností modrej je aj jej schopnosť ukľudňovať. Tmavšie,  tlmené teplé tóny modrej zase vytvoria v čitárni skvelú atmosféru na listovanie obľúbených kníh a tento tón modrej dodá aj ostatným obývacím priestorom  aristokratický výraz. Tmavšie tóny modrej sú navyše horúcim trendom interiérového dizajnu pre rok 2014.

Fialová je pomerne temná až mystická. Podobne ako špecifické tóny tmavej modrej táto  farba  v sebe nesie pokoj a vznešenosť. Je vynikajúcou farbou pre rôzne doplnky, jednotlivé steny a kombináciu s ostatnými farbami, kde pri správnej kombinácii  pôsobí veľmi harmonicky.

Zelená upokojuje emócie, pomáha regenerovať a odpočívať.  Svetlejšie tóny podporujú chuť do života a životný optimizmus. Vďaka svojim vlastnostiam je zelená vhodná aj do detských izieb.

the_green_room

Farba biela je farbou neutrálnou. Hodí sa do všetkých priestorov a je kombinovateľná so všetkými farebnými odtieňami.

Zdroj: www.diva.sk

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať