Poslať na mail

Potrebujete vybetónovať izbu v panelovom dome, no neviete, či je to vhodné? Pýtate sa, či môžete položiť betónovú vrstvu na škvaru, ktorá bola podkladom pod PVC gumou? Aký je odborný názor na tento problém? Viac sa dočítate nižšie.

Aká je bežná suma za meter štvorcový vyliatého betónu, pričom hrúbka vrstvy je 1 centimeter? Izba má rozlohu 15 metrov štvorcových a potrebná vrstva je cca 5-6 centimetrov.

Ak plánujete dobetónovať podlahu máte viac možností riešenia.

Tzv. cementobetónový poter

Nie je to klasický betón, ale polosuchá zmes z cementu, vody a praného piesku frakcie 0-4 mm, prípadne s PP vláknami. Ale je možné kúpiť suchý poter vo vreciach v stavebninách a urobiť si ten poter svojpomocne, podľa pribaleného návodu.

Cementobetónový poter dodávajú špecializované poterkárske firmy (cena 1 metra štvorcového, pri hrúbke 6 cm je cca 7-12 euro/meter štvorcový)

Otázny je však škvarový podklad.

  1. Súdržnosť, zhutniteľnosť a nasiakavosť škvarového povrchu po nanesení cementobetónového poteru. Tz. či je potrebné dať na škváru fóliu a na ňu ten cementobetónový poter, alebo nie.
  2. Vlastná hrúbka poteru – Ak by sa odstránila celá hrúbka tej škváry a jej celá pôvodná hrúbka by sa nahradila betónom, resp. cementobetónovým poterom, zaťaženie stropu bude tak podstatne vyššie – oba sú totiž omnoho objemovo ťažšie ako tá škvára.

Pri vytváraní cementobetónového poteru, resp. betónu namiesto pôvodnej škváry – je potrebné bezpodmienečne dbať na vytvorenie:

a, Dilatácie medzi všetkými stenami a novým cementobetónovým poterom, resp, betónom.

b, Vytvorením dilatácie nového cementobetónového poteru, resp. betónu namiesto pôvodnej škváry v stykoch s ostatnými miestnosťami.

Po zhotovení poteru, resp. betónu je potrebné, aby na ne nepôsobil žiadny prievan a bolo vykonávané kropenie – ak sa to neurobí, tak môžu vzniknúť trhliny.

V každom prípade Vám doporučujeme obrátiť sa na špecializovanú poterársku firmu v blízkosti lokality bytu, ktorá Vám na základe obhliadky danej miestnosti poskytne najvhodnejší spôsob realizácie zhotovenia nového poteru a predloží presnejšiu cenovú ponuku.

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať