Poslať na mail

Položenie záhradného chodníka z nášlapných platní predstavuje jednoduchý a pomerne lacný spôsob, ako vytvoriť prechod po trávnatej záhrade. Či už ide o rovné, či zakrivené cestičky, chodníky pomáhajú definovať jednotlivé sekcie záhrady, uľahčujú prechod medzi nimi a bránia opotrebovaniu trávnika. Postupujte podľa nasledujúcich krokov  a vytvorte si aj vy jednoduchý záhradný chodníček podľa vašich predstáv len v štyroch krokoch.

 

zahradny-chodnik-2

 

1. Vyberte správne miesto a dizajn

Dizajn vášho budúceho chodníčka závisí od vašich preferencií, a tiež štýlu domu a okolia. Pre moderné, geometricky usporiadané záhrady sa zvyčajne odporúča rovná priama cestička. Naopak zakrivený chodník sa najviac hodí pre vidiecky štýl. Jednou z výhod zakriveného chodníka je, že nie je nutné až tak dbať na dokonale presné ukladanie jednotlivých platní.

 

Ešte predtým než postúpite k ostatným krokom, na skúšku si rozložte platne na určené miesta a v prípade potreby vykonajte jemné zmeny. Získate tak lepšiu predstavu o tom, ako bude váš chodník vyzerať vo finálnej podobe a zároveň sa vyhnete nečakaným problémom.  Línie, kadiaľ sa bude chodník tiahnuť si starostlivo vyznačte, napríklad kusom lanka.

 

2. Zvoľte si materiál

Platne z betónu sú pomerne lacným no pekným riešením. Výhodou je odolnosť materiálu a fakt, že sa hodí väčšine záhrad, keďže je dostupný vo viacerých prevedeniach. Hoci na prvý pohľad môžu pôsobiť stroho, po čase, vplyvom vonkajších podmienok získajú prirodzenejší vzhľad. Betónové platne je možné vyrobiť aj vlastnoručne. Takýto prístup možno ocenia rodiny s deťmi, keďže ich do procesu možno zapojiť a platne vyzdobiť odtlačkami či kamienkami, čím pre majiteľov nadobudnú ešte väčšiu hodnotu.

Využiť môžete aj platne z prírodného kameňa, ktoré dodávajú záhrade prirodzený vzhľad. Ich tvar je zväčša nerovnomerný, no ich správnym vyskladaním môžete dosiahnuť zaujímavé efekty.

 

Ďalšou možnosťou je drevo. V tomto prípade je ale dôležitá jeho povrchová úprava, aby šlapáky vydržali dlho bez poškodenia.

 

3. Vykopte jamy v miestach, kde budú uložené platne

Väčšina hotových betónových platní je asi 5 cm. V zásade by ste ale mali vykopať jamy, hlboké len o čosi viac ako je hrúbka platní.

 

zahradny-chodnik-1

 

4. Vytvorte vrstvu piesku a položte platne

Každú jamu vyložte asi 1,5 cm vrstvou jemného piesku a rovnomerne rozmiestnite. Platne rozmiestnite do pripravených jamiek a poklepte gumeným kladivom tak, aby bola každá platňa rovnomerne uložená zarovno s okolitým povrchom.

 

Zdroj: doityourself.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať