Poslať na mail

Pri výbere okien sme zvažovali viacero hľadísk – materiál, cenu a zabezpečený servis. Výberu okien predchádzal prieskum trhu, ktorý je v tomto segmente veľmi široký. Mali sme spracované ponuky od dodávateľov drevených i plastových okien. Stačilo si vybrať. Náklady za okná, dvere, strešné okná, garážovú bránu a vchodové dvere: 10 722 €.

Čo na to majiteľ?

Konečný verdikt pre plast:

Vzhľadom na to, že dom plánujeme zariaďovať v rustikálnom štýle, dlho sme uvažovali o drevených oknách. Pre plastové hovorila skôr praktická stránka týchto produktov a ich údržba v budúcnosti. V segmente plastových okien sa postupom času zdokonalili technológie zamerané na kvalitu výroby a sortiment. Životnosť a údržba týchto produktov sú tiež zaujímavé parametre, ktoré zavážili pri našom rozhodovaní. Konečný verdikt znel – plastové okná s povrchovou úpravou zlatý dub. Okná, balkónové a terasové dvere, ich dodávku a inštaláciu sme zverili renomovanej firme, ktorá nám vyšla v ústrety aj pri riešení atypických veľkostí a tvarov terasových dvier a vikierového okna. S dodávkou a prácou sme boli spokojní. Na túto časť stavby sme si jednoducho sami netrúfli.

Atypický tvar okien navrhovaný v projekte bol pre nás, ale aj dodávateľskú firmu, zdrojom výmeny názorov. Po dlhodobom úsilí firiem presvedčiť nás, aby sme zmenili naše navrhované tvary okien na typizované podľa ich ponuky, sme si nakoniec presadili svoje pôvodné predstavy.

Trojnásobná bezpečnosť:

Pre riešení vstupných dverí do domu sme sa rozhodli inak. Plastový produkt aj s povrchovou úpravou nie je pre tento segment taký prirodzene opticky vierohodný, preto sme vstupné dvere do domu zvolili drevené s viacbodovým bezpečnostným zamykacím systémom, bezpečnostným kovaním a bezpečnostnou vložkou. Drevené dvere sme vybrali aj pre zadný vstup do garáže. Predná brána do garáže je výklopná, plechová, s povrchovou úpravou zlatý dub, bez zateplenia. Vstupné dvere do domu a bránu do garáže sme si už ale osadili svojpomocne.

Čo na to odborník?

Zanedbané drevo:

S prihliadnutím na prispôsobenie okien k plánovanému zariadeniu domu a údržbu zvažovaných druhov okien výber majiteľa domu schvaľujem. Plastové okná sú rozhodne menej náročné na údržbu ako drevené. Pri pohľade na staršie domy s drevenými časťami si dovolím tvrdiť, že vo väčšine prípadov je starostlivosť o drevo zanedbaná. Pri plastových oknách je možnosť výberu z rôznych imitácii, ktoré v množstve prípadov vyzerajú rovnako ako samotné drevo. Imitácia dreva na plastovom okne však prináša aj zvýšenie ceny. Majiteľ domu teda musí zvážiť, či je ochotný zaplatiť zvýšenú cenu za vzhľad, ktorý preferuje.

 

V garáži sme si dorobili keramický strop s betónovým povrchom, vďaka čomu sme získali odkladací priestor.

 

 

 

Vyššia záruka:

Realizáciu dodávateľskou firmou schvaľujem, pretože táto činnosť má svoje špecifiká a neraz sa pri montáži vyskytne problém, ktorý dokáže vyriešiť len skúsený odborník. V tomto prípade je cena za montáž určite priaznivá, lebo majiteľ sa vyhne platbe za murárske opravy, navyše vo väčšine prípadov získa vďaka tejto montáži zvýšenú záruku.

 

 

Východ na terasu z kuchynskej časti. A tak si prirodzene vetráme J.

 

 

 

[betonix]Pozor na parapety!

Súčasťou montáže okien je aj osadenie parapetov. Parapety je však vhodné osádzať až po zateplení a vnútornom omietnutí stavby. Šírka parapetov musí byť prispôsobená šírke vrstiev, o ktoré sa hrúbka múrov zvýši. Napríklad pri zateplení 8 cm je celková hrúbka izolácie 10 cm, volil by som teda parapety so šírkou minimálne 12 cm.[/betonix]

Lukáš Šleboda, konateľ spoločnosti LIBERO, s. r. o.
Text: stavebník, Lukáš Šleboda, Ing. arch. Rudolf Hudák
Foto: stavebník, thinkstock.cz
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať