Poslať na mail

Keď hovoríme o nízkoenergetických domoch, prvá vec, ktorá nás napadne je energetická efektívnosť, teda skutočnosť, že takéto pasívne domy využívajú len veľmi malé množstvo energie oproti klasickým budovám. Samozrejme, tá predstavuje asi najzákladnejšiu vlastnosť , no na druhej strane však tvorí len časť príbehu. Podľa britského architekta Elronda Burrella je najdôležitejším komfort bývania, a práve tomu by sa pri navrhovaní nízkoenergetických domov  mala venovať väčšia pozornosť.

 

Okná klasických domov sú zväčša oveľa chladnejšie než je teplota miestnosti, čo môže na mnohých pôsobiť nepríjemne, pretože ich vnímame ako akési chladné miesta. Sklo sa v zime správa opačne ako radiátor, a teda nám odoberá teplo z miestnosti. Správne navrhnuté okná v nízkoenergetických domoch zabezpečujú elimináciu chladných miest, čo dodáva na komforte bývania.

 

Pokiaľ projekt nízkoenergetického domu zahŕňa veľké okná, je dôležité zabezpečiť kvalitné vonkajšie tienenie. Tak môžeme predísť nepríjemnému prehrievaniu, ktoré výrazne znižuje komfort. Vnútorné tienenie síce môže pomôcť zredukovať oslnenie, no nemusí zabrániť prehriatiu, keďže teplo je v tomto bode už vo vnútri budovy. Vďaka dobre zvolenému tieneniu a teda menšiemu prehrievaniu nemáme potrebu využívať klimatizáciu, ktorá je často vnímaná ako rušivý element v rámci bývania.

nizkoenergeticky-dom-tienenie

Základným atribútom každého nízkoenergetického domu je dobrá vzduchotesnosť. Prísun čerstvého vzduchu zabezpečuje predovšetkým ventilačný systém, no nemusíte úplne zabudnúť ani na vetranie pomocou otvorenia okien. Diskomfort a zároveň zvýšenie spotreby energie môže spôsobiť aj najmenšia škára v stenách, podlahe, oknách alebo dverách. V prípade, že sa vyskytne takýto problém, obyvatelia domu majú tendenciu zvýšiť teplotu v miestnosti v snahe napraviť vzniknutú situáciu, len aby sa zbavili nepohodlia. To však vedie k ešte väčším stratám energie.

 

Tento príklad dokazuje aký dôležitý je dobrý návrh a konštrukcia budovy. Preto, pokiaľ chystáte stavbu nízkoenergetického domu, dobre zvážte všetky spomenuté elementy, ktoré bezpochyby zvýšia komfort a vy tak získate pohodlné, zdravé a energeticky efektívne bývanie, dobré pre ľudí aj životné prostredie.

 

Zdroj: www.treehugger.com

Mohlo by vás zaujímať: 

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať