Poslať na mail

Zdá sa, že stavební robotníci dostanú novú pomoc! Je ňou SAM, teda semi automated mason (poloautomatický murár), robotický murár, ktorý slúži na zvýšenie produktivity pri murárskych prácach. Aj napriek svojej rýchlosti a efektivite práce však podľa slov svojich stvoriteľov človeka nikdy nenahradí. Jeho úlohou je pomôcť mu pri práci, nie ho úplne nahradiť. Ako funguje?

 

SAM-robot-murar

 

Sam je vytvorený tak, aby s ľuďmi spolupracoval. Robot postupne ukladá tehly, zatiaľ čo dôležitú prácu na detailoch necháva stále na človeka.

 

Pri práci v tíme v zložení človek – robot, plní SAM hneď niekoľko úloh – dvíhanie tehál, aplikácia malty a umiestnenie tehly na presne určené miesto. Človek je stále zodpovedný za viac rôznorodých úloh, ako napríklad prípravu pracoviska, pokládku tehál v ťažko dostupných miestach ako sú rohy, riešenie detailov, estetickú úpravu stavby či zabezpečenie čistoty a bezpečnosti na pracovisku.

 

Okrem už spomenutých schopností tohto unikátneho robota, sa SAM dokáže navyše prispôsobovať skutočným podmienkam na stavbe, a teda dokáže rozlišovať medzi teoretickými výkresmi a reálnou situáciou na stavenisku.

 

„V stavebníctve, bude váš návrh hovoriť o tom, že okno je umiestnené presne 9 metrov od rohu budovy, v skutočnosti však nič nie je presne tam, kde podľa návrhu má byť. Murári vedia ako sa tejto situácii prispôsobiť, a tak sme museli vytvoriť robota, ktorý to zvládne tiež.“ hovorí jeden zo stvoriteľov robotického murára.

 

SAM-robot-murar (2)

 

Murár – človek dokáže za jeden deň položiť 300 až 500 tehál, pričom robot dokáže za rovnaký čas položiť od 800 do 1200 kusov. A ako to všetko zvláda? Robotický murár využíva celý súbor algoritmov, laser a niekoľko senzorov merajúcich uhly, orientáciu a ďalšie.

 

V súčasnosti je systém najvhodnejší pri práci na veľkých plochách a rovných stenách. Najväčšie využitie preto nájde pri projektoch stavieb škôl, nemocníc alebo iných väčších objektov. V tomto prípade nie je pre SAM nezvládnuteľná ani detailnejšia práca. Robot dokáže ozdobiť tehly logom spoločnosti, či vytvárať štruktúru povrchu tehlovej steny vtláčaním, či vytláčaním jednotlivých tehál.

 

Tak čo, viete si predstaviť takúto pomoc aj pri stavbe vášho rodinného domu?

 

Zdroj: technologyreview.com, archdaily.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať