Poslať na mail

Neviete sa rozhodnúť z akého materiálu postaviť hrubú stavbu? Použiť plynosilikátové tvárnice alebo klasickú pálenú tehlu. Aké materiály odporúča odborník?

 

Mnoho ľudí, ktorí plánujú stavbu rodinného domu zvažuje práve otázku, aké materiály použiť na hrubú stavbu. Oba materiály majú svoje nesporné výhody aj nevýhody, a preto jednoznačne rozhodnúť o tom, ktorý z nich je lepší, nie je vôbec jednoduché a použitie konkrétneho materiálu závisí predovšetkým od konkrétneho projektu.

 

Plynosilikátové tvárnice alebo pórobetón a pálené tehly sa v posledných rokoch k sebe svojimi vlastnosťami veľmi priblížili, a to sa týka najmä ich tepelno-izolačných vlastností. Preto sa mnoho ľudí rozhoduje na základe ceny a hodnôt tepelného odporu. Potom je tu aspekt environmentálny a zdravotný, kde v podstate nejestvujú štúdie, a ak áno, nevieme o nich, ktoré by hodnotili tieto materiály aj po stránke vplyvu na zdravie, a tiež celkovému vplyvu na životné prostredie.

 

Rozhodnúť sa môžete aj podľa toho, či ako stavebník inklinujete k tradičným materiálom, ktorým je pálená tehla alebo k modernejším stavebným materiálom, ktorým je jednoznačne pórobetón. Preto, ak riešite aj iné aspekty ako sú cena a tepelný odpor, odporučil by som vám počúvať svoj vnútorný hlas – vašu vnútornú preferenciu, ku ktorej sa prikláňate viac.

 

Prajeme veľa šťastia pri výbere toho správneho materiálu pre váš nový dom!

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať