Poslať na mail

Troch študentov architektúry spojila myšlienka prehodnotenia súčasného veľmi rýchleho a stresujúceho spôsobu života väčšiny z nás. Aký bol výsledok?

 

projekt-ark-2

 

V dnešnej dobe sme svedkami neustáleho vývoja nových technológií v rýchlo sa meniacom svete. Je to nikdy nekončiaci príbeh a len málo z nás nepodľahne tomu každodennému tlaku. Premýšľali ste niekedy o spôsobe ako uniknúť z tohto stresujúceho života a vrátiť sa k našim koreňom? Šikovní študenti z belgických Brúgg sa o to spoločne pokúsili cestou architektúry minimalizmu. Do posledného detailu navrhli projekt malého prístrešku, ktorý so skupinou pomocníkov následne zrealizovali a dostal názov ARK.

 

Minimalistický dizajn stavby nemá žiadnu ambíciu vynikať, naopak, cieľom je splynúť s okolitou krajinou. Prístrešok poskytuje obyvateľovi možnosť vychutnať si spojenie s prírodou tak, že sa stane jej súčasťou.

 

projekt-ark-5

 

projekt-ark-4

 

Dominantným stavebným materiálom je prírodné drevo. Na konštrukciu vodorovných plôch ako sú podlahy, terasy a na nábytok a kuchyňu bolo použité vodotesné dubové drevo. Ostatné povrchy zvislých prvkov tvoria borovicové bio dosky so špeciálnou povrchovou úpravou s ochranou proti účinkom UV žiarenia. Hlavnú úlohu v estetickom pôsobení inak nenápadnej stavby hrá kontrast medzi svetlými a tmavými drevenými prvkami stavby.

 

projekt-ark-6

 

ARK nepoužíva pevné základy, je plne mobilný a tak dovoľuje možnosť opustiť krajinu celkom bez zmeny. Prístrešok je taktiež energeticky samostatný. Využíva zber dažďovej vody a slnečnú energiu na výrobu elektriny.

 

Hlavnou myšlienkou je návrat ku koreňom a opätovné spojenie s voľnou prírodou, čo pomáhajú vytvoriť otvárateľné bočné steny prístrešku.

 

projekt-ark-3

 

Zdroj: archdaily.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať