Poslať na mail

Gabióny sú drôtené koše zvyčajne plnené prírodným kameňom, hoci možnosti sú v tomto smere takmer neobmedzené. Svoje využitie nájdu najmä v exteriéri – pri stavbe oporných múrov, ako oplotenie objektov, ale aj na dekoratívne účely a v súčasnosti už aj v interiéri.

 

gabiony-vyuzitie-5

 

Už v dávnej minulosti boli predchodcovia gabiónov, tak ako ich poznáme dnes, využívané na stavbu základov, či oporných múrov, ako spôsob prevencie erózie pôdy, a dokonca aj pri vojenských operáciách. V súčasnosti sú gabióny považované za dôležitý prvok súčasnej architektúry a ich popularita stále narastá, a rovnako tak aj možnosti ich využitia.

gabiony-vyuzitie-7

 

Pri použití v exteriéri môžu plniť úlohu dekoratívneho aj funkčného prvku. Najčastejšie sa využívajú pri konštrukcii lavičiek, kvetináčov, ale aj záhradných fontániek a ďalších. Pri zaujímavom prevedení dokážu pôsobiť veľmi atraktívne a doplniť tak výraz každej modernej záhrady. Pokiaľ ide o funkčnosť gabiónov, zvyčajne sa využívajú na stavbu menších aj väčších oporných múrov a oplotení objektov rôznej výšky, vďaka čomu môžete dosiahnuť maximálne súkromie taktiež ochranu proti vetru. Ich výhodou je veľká odolnosť a dlhá životnosť, aj vďaka špeciálnej povrchovej úprave oceľových košov, ktorá chráni pred koróziou.

 

gabiony-vyuzitie-4

 


gabiony-vyuzitie-1

gabiony-vyuzitie-2

 

O niečo menej bežné je ich netypické využitie v interiéri. Tu slúžia na ozvláštnenie fádnych stien, môžu fungovať ako skutočný, pevný múr, alebo ako netradičná dekorácia.

 

gabiony-vyuzitie-9

 

gabiony-vyuzitie-8

 

Či už v interiéri alebo v exteriéri, gabióny sú jednoducho skvelým dekoratívnym aj funkčným doplnkom, ktorý dodá pútavý a moderný vzhľad všetkým priestorom.

 

Postup stavby gabiónového oporného múriku nájdete tu.

 

Zdroj: contemporist.comdoityourself.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať