Poslať na mail

Betón. Tento sivý, chladný materiál dnes nájdeme už prakticky všade okolo nás, na stavbách či ako dekoratívny prvok v interiéroch aj exteriéroch. Vďaka svojim vlastnostiam ako odolnosť, trvácnosť, ale aj  dostupnej cene patrí k najčastejšie používaným materiálom aj na výrobu záhradných chodníkov a na vytváranie podkladu pre parkovací priestor. Pri výbere betónového podkladu máte viacero možností, jednou z najekologickejších je použitie zatrávňovacích tvárnic.

Čo sú zatrávňovacie tvárnice?

V súvislosti so zatrávňovacími tvárnicami ste sa mohli stretnúť aj s ďalšími pomenovaniami. Sú známe tiež ako trávové, vegetačné tvárnice alebo eko dlažba. Využitie nájdu v prípadoch, keď je na trávnatej ploche potrebné vytvoriť dostatočne pevnú, resp. pochôdznu časť bez nutnosti riešiť odvodnenie priestoru. Práve z tohto dôvodu sa mimoriadne hodia najmä na konštrukciu príjazdových ciest, parkovacích miest. Využitie ale nájdu aj pri menších projektoch, ako súčasť záhradnej architektúry, keďže pri správnej pokládke plnia aj estetickú funkciu a dávajú priestor prírode na oživenie prostredia.

Výhody použitia zatrávňovacích tvárnic

Betónové zatrávňovacie tvárnice poskytujú viacero výhod v porovnaní s ostatnými typmi záhradnej dlažby. Okrem už spomínanej estetickej funkcie, tvárnice nie sú náročné na údržbu. Vďaka viac než 40% vsakovacej plochy, zabezpečujú dokonalý odvod dažďovej vody do pôdy, a sú tak ekologickým riešením spevnenia veľkých zelených plôch. Nespornou výhodou je možnosť ich použitia na nerovných povrchoch. Špeciálny zámkový systém, kopírujúci terén, totiž dovoľuje použitie prakticky kdekoľvek, a to bez toho aby sa jednotlivé diely od seba oddeľovali. Samozrejme, betónové zatrávňovacie tvárnice majú aj niekoľko nevýhod. Problémom môže byť pomerne veľká nasiakavosť betónu, čím odoberá vlhkosť trávnatým častiam. Riešením je len výdatnejšie zalievanie, najmä v teplých, suchých obdobiach.

Aby nám tvárnice slúžili čo najlepšie a najdlhšie, nevyhnutnosťou je dodržanie správneho postupu konštrukcie a kvalitný podklad. Týmto otázkam sa budeme podrobnejšie venovať už v ďalšej časti.

Zdroj: doityourself.com

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať