Poslať na mail

Ak máte, alebo plánujete zriadiť narážanú studňu, určite ste premýšľali, ako to technicky vymyslieť, aby čerpadlo nebolo veľmi počuť a ako ho napojiť na celý existujúci systém. Pokiaľ budujete novostavbu, nie je to až taký problém, ale pokiaľ už máte existujúcu záhradu, je to výzva. Pokiaľ je to váš prípad, tak tento článok je určený priamo vám.

 

 cerpadlo-6

 

Ekonomická náročnosť:   ««¶¶¶

Realizačná náročnosť:      «««¶¶

 

Na pozemku bola už počas novostavby zhotovená narážaná studňa, ale počas dokončenia novostavby sa nerátalo so zriadením krytej šachty. Predpokladalo sa zriadenie malého čerpadla voľne stojaceho v záhrade. Avšak po 2 sezónach sme sa rozhodli odstrániť toto riešenie a vybudovať už v hotovej záhrade s položeným trávnikom a závlahovým rozvodom šachtu pre vodáreň.

 

cerpadlo-2

 

Vyčistenie studne

S radosťou sme „výhodne“ kúpili mini vodárničku v hodnote do 80€ a po zakúpení plastových trubiek a nutných kolienok sme ho nainštalovali na existujúcu studňu. Avšak tá už roky nebola používaná a tak po viacerých nezdaroch sme kontaktovali špecializovanú firmu, ktorá tento vrt vyčistila. Trvalo to celý deň a zo studne „vyšiel“ neuveriteľný sud piesku. Stálo to vyše 100€.

 

Malá a lacná vodárnička bol omyl

Po opätovnej inštalácii sme nadšene spustili vodáreň. No radosť netrvala dlho, pretože i napriek správne vybraným parametrom čerpadlo nestíhalo zásobovať trysky závlahy a bolo vhodné akurát na zalievanie záhrady. Nehovoriac o tom, že manželka sa mračila keď videla tú spleť potrubia pri čerpadle v kúte záhrade, zakončením vetou: „to tu budeme mať večne?“. Na štítku vodárne bolo napísaná prípustná hlučnosť 85dB, ale po čase to začalo ísť na nervy. Záver a začiatok sezóny však najviac rozhodol o tom, že to chce iné riešenie. Keď sa blížila jeseň a musíte odvzdušniť závlahové potrubia, tak isto sme museli rozobrať čerpadlo a čiastočne spustiť vodný stĺpec v studni pod úroveň zamŕzania. Na jar to isté v opačnom slede všetko zapojiť spolu so zahltením systému a rozbehaním čerpadla. Potom padlo rozhodnutie. Nie nadarmo ktosi povedal „nie som tak bohatý, aby som si kupoval lacné veci“.

 

Prefabrikovaná dielcová šachta

Rozhodli sme sa použiť prefabrikovanú betónovú dielcovú šachtu, ktorej výhody boli relatívne nízka váha jednotlivých dielcov a ich ľahký prenos táčkami na miesto osadenia. Takisto bol limitujúcim faktorom zastavanie záhrady tak že nebola prístupná pre auto ani pre žeriav (v prípade celobetónových šácht). Samotná šachta sa dá obstarať od 300€.

 

cerpadlo-1

 

Samotná práca začala s odstránením pôvodného trávnika. Použitím noža ho rozrežete na menšie pláty a potom plochým rýľom ho opatrne podberiete. Nezdá sa to, ale je to do cela náročné. Tieto pláty trávnika môžete položiť na vopred poliatu voľnú plochu zeme, kde vám vydrží počas rekonštrukcie. Rátajte ale že časť trávnika budete musieť dokúpiť.

 

Následne musíte citlivo odkopať existujúce závlahové rozvody, tak aby ste ich náhodou nepreťali rýľom, čo sa v tomto prípade „podarilo“. Rozvody dočasne priviažte špagátom  o nejaký stĺpik tak aby vám nezavadzali v práci výkopu.

 

Najväčším problémom bola už existujúca záhrada a trávnik a keďže prevozom množstva hliny by za zničil, použili sa na prevoz staré OSB dosky, ktoré sme jednu k druhej privrutovali. Takto sme ochránili trávnik pred utlačením fúrikmi a zanesením padajúcou hlinou. Pozor však, aby výkopové práce boli zrealizované relatívne rýchlo, pretože trávnik pod doskami nevydrží dlho.

 

cerpadlo-3

 

Výkop sa realizuje tak, že použijete natiahnutý špagát podľa ktorého zasekávate plochý rýľ presne do vymedzenej línie. Snažte sa držať absolútne kolmý zvislý rez. Keďže sa šachta skladá zo vzájomne do kríža prekladajúcich sa dielcov potrebujete z každej strany o 10 cm väčší rozmer výkopu ako sú presahy týchto dielcov. Inak šachtu neosadíte. Výkopovú hlinu si môžete „rozdeliť“ na lepšiu, ktorú neskôr po preosiatí môžete znovu použiť ako kvalitnú pre pestovanie a horšiu hlinu, ktorú použite na obsyp alebo pre iné stavebné účely. Hĺbka šachty by mala byť taká, že na dne položené čerpadlo a jeho vrchná časť je aspoň 60 cm od úrovne terénu kvôli nezamŕzaniu. Zároveň musíte zohľadniť výšku výlezu a či chcete šachtu schovať (okrem výlezu) pod zem. Tu potom doporučujeme zohľadniť výšku tak, že na šachtu položíte aspoň 30cm zeminy do úrovne terénu. A o to musíte vykopať hlbšiu jamu.

 

cerpadlo-4

 

Záverečné fázy výkopu realizujte opatrne tak aby ste si nerozryli zbytočne vrstvy zeme, pretože ak sú nedotknuté tak sú ideálne pre udržanie konštrukcie aby vám po čase „nesadala“. Pokiaľ sa vám to stane budete musieť použiť drenáž lámaného kameniva a toto dostať do roviny je vždy problém. Záverečné centimetre opatrne lopatou  vodorovne „lúpajte“ (nie rýľom zvislo !) a používajte vodováhu, pretože spodok šachty musí byť v absolútnej rovine! Inak vám šachta bude „letieť“ šikmo. V tomto prípade výkopové práce 2 ľudia zvládli za 1 a pol dňa.

 

cerpadlo-5

 

Ako sa postupovalo ďalej sa dočítate v druhej časti článku o dostavbe šachty pre vodáreň.

 Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať