Poslať na mail

Či už sa jedná o vylepšenie kuchynského priestoru, o vyčistenie vášho pozemku, alebo záhrady, existuje mnoho vecí, ktoré môžete urobiť, aby váš domov získal pridanú hodnotu pred predajom. Nasledujúcich niekoľko krokov vám pomôže zvýšiť atraktívnosť vašej nehnuteľnosti, ktorú chcete predať. Avšak, je veľa možností, čo sa dá vylepšiť a niekedy je ťažké určiť, ktorá súčasť vášho domova vám najlepšie zhodnotí váš predajný zámer. Tieto tipy vám pomôžu sa rozhodnúť, ktoré časti by mali byť opravené, alebo zmodernizované.

 

hodnota-domu-7

 

1. Posúdenie celkového stavu

hodnota-domu-4

 

Predtým, než sa rozhodnete zahájiť väčšie opravy, rozhodne si prejdite celú nehnuteľnosť vrátane exteriéru. Spíšte si všetky závady, na ktoré ste narazili. Takáto inšpekcia vám pomôže stanoviť rozsah opráv a určiť ich prioritu. Také časti vášho domova, ktoré si vyžadujú vážnu pozornosť, ako sú inštalatérske, elektrikárske, kominárske a ostatné technické súčasti je nutné a dôležité vyriešiť, aj keď sú to iba malé závady. Dokonca aj tie najmenšie vady v tejto oblasti sú pre potenciálnych kupcov zásadné, na základe ktorých sa nemusia pre vašu nehnuteľnosť rozhodnúť.

 

2. Vylepšenie kuchyne

hodnota-domu-1

 

Dôležitý spôsob, ako zvýšiť hodnotu vášho domova je vylepšenie priestoru kuchyne a jedálne. Hoci takéto vylepšenia sa môžu veľmi rýchlo predražiť, výmenou len jedného starého spotrebiča za nový, vám môže pomôcť výrazne zlepšiť vnímanie priestoru. Okrem toho pridaním nových svietidiel, vodovodných batérií a nastavenie všetkých dvierok, príslušenstva a skriniek aby pasovali, sú skvelé spôsoby, ako pridať hodnotu, bez toho aby vás to veľa stálo. Ak máte peniaze nazvyš, zvážte výmenu dosky kuchynskej linky, alebo inštaláciu novej podlahy. Týmto rozhodne pritiahnete zrak kupujúceho. Zapamätajte si, že kuchyňa je najdôležitejšie miesto v dome a preto peniaze vložené do renovácie a skrášlenia tohto priestoru vám najviac vynesú v prípade predaja.

 

3. Vylepšenie kúpeľne a WC

hodnota-domu-2

 

Okrem kuchyne, kúpeľňa a WC sú ďalšou oblasťou domova, ktorých vzhľad ľudia starostlivo posudzujú predtým, ako prijmú rozhodnutie o kúpe. Ak je možnosť urobiť zásadné zmeny v kúpeľni ekonomicky neprijateľná, potom existuje mnoho lacnejších spôsobov, ako môžete oživiť vzhľad vašej kúpeľne. Najprv sa uistite, že kúpeľňa je čistá, odstránením starých hrdzavých škvŕn, vyčistením odpadu a sifónov a vymenením tesnení. Podobne ako v kuchyni, vymenením drobných úchytiek, poličiek, batérie, alebo aj umývadla Vám naozaj pomôže premeniť starú kúpeľňu na svieži a nový priestor. Pokiaľ je WC v horšom stave a nechcete investovať do jeho celej výmeny, kúpou a výmenou starého sedadla za nové dosiahnete výraznejšiu optickú zmenu. Takisto vyplnenie všetkých starých špár a rohov silikónom, alebo akrylátovým tmelom prispieva k zvýšeniu vnímanej kvality priestoru.

 

4. Maľovanie

hodnota-domu-3

 

Jedným zo spôsobov, ako môžete vdýchnuť nový život do vášho domova je vymaľovanie interiéru domu. Majte však na pamäti, že farba by nemala odrážať váš osobný vkus, a že neutrálna farba je lepšia, než čokoľvek iné. Ak nechcete vymaľovať všetky steny, uistite sa, aby ste natreli tie najhoršie vyzerajúce. Veľmi špinavé a mastné steny (napríklad v blízkosti kuchyne) musíte pred náterom umyť (mydlovou vodou, alebo špeciálnym roztokom), ináč vám nová farba nebude na povrchu držať. Nezabudnite pred vymaľovaním opraviť všetky trhliny (tmelom, alebo sadrou). Navyše, výberom správnej farby môžete urobiť priestor, že sa javí väčší, ako je v skutočnosti.

 

5. Svetlo a svietidlá

hodnota-domu-6

 

Pridanie ďalších, alebo nových svetelných zdrojov môže neskutočne vylepšiť vzhľad domova v interiéri, ale aj v exteriéri.  Nahradenie starých svietidiel novými rozhodne zvyšuje úroveň a hodnotu priestoru. Pridaním stmievačov, alebo automatických vypínačov môže príjemne prekvapiť kupujúcich. Rozhodne pridajte svetlo tam, kde je ho málo. Svetlo predáva. Pokiaľ kúpa nových svietidiel nepripadá do úvahy, zabezpečte, aby ste dostali prirodzené svetlo do priestoru. Jednoducho vytiahnite žalúzie a odhrňte záclony a závesy (pozor, okná musia byť čisté). Prirodzené svetlo je dokonca lepšie ako umelé. Pokiaľ vám pred oknom tienia veľké porasty, kríky, alebo stromy, odstráňte ich, alebo aspoň výrazne orežte. Budete sami prekvapení, ako sa priestor „vylepší“ len „pridaním“ svetla.

 

6. Záhrada a exteriér

hodnota-domu-5
 

Mimo domova je prvá vec, ktorú potenciálny kupujúci uvidí, vaša záhrada. Je to ďalšia a významná oblasť pri posudzovaní nehnuteľnosti. Preto tento priestor treba udržovať čistý a atraktívny. Rozhodne veľká kopa starých tehál, alebo dreva v rohu záhrady vám nepridá na extra bodoch. Neudržované stromy a kríky môžu blokovať výhľad, vytvárať priestor pre veľmi vlhké a plesnivé miesta  a zabraňujú prirodzenému svetlu prenikať do domu. Orezaním stromov a rastlín rozhodne zlepšíte vzhľad vašej záhrady. Výsadba niekoľkých nových stromčekov a kvetov významne oživí tento priestor a určite prispeje k vnímaniu pozitívnej atmosféry. Upravený a pokosený priestor záhrady je nevyhnutný pre úspešný predaj.

 

Zdroj: doityourself.com

 

Mohlo by vás zaujímať: 

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať