Poslať na mail

Tepelnoakumulačný materiál – prvok, ktorý plní zásadnú úlohu pri konštrukcii pasívneho domu a hoci tento termín nie je novinkou, v súčasnosti predstavuje veľmi aktuálnu tému. Ako presne funguje a ako ho môžete zapracovať aj do vášho bývania? Ak chcete zachovať príjemné teploty vo vašej domácnosti po celý rok s len minimálnym využitím kúrenia alebo klimatizácie, čítajte ďalej!

 

Na materiáloch záleží

Tepelnoakumulačný materiál označuje typ materiálu, ktorý má schopnosť absorbovať a uskladňovať teplo. Pri takýchto materiálov trvá určitý čas kým sa nahrejú alebo ochladia. V chladnom počasí materiál teplo absorbuje, uskladní a pomaly  ho vypúšťa napríklad v noci. Naopak počas horúcich dní môže pomôcť udržať príjemný chlad v budove.

 

Medzi takéto materiály patrí:

  • tehla
  • betón
  • kameň
  • keramické dlaždice
  • voda

 

Medzi takéto materiály nepatrí:

  • ľahké materiály, napr. drevo

 

Pasívne domy (nízkoenergetické domy), ktoré obsahujú tepelnoakumulačné materiály dokážu udržať celoročne veľmi príjemnú teplotu asi 20 – 25 °C a to aj v prípade, že sú vonku veľké teplotné rozdiely medzi dňom a nocou.

 

Horizontálne vs. vertikálne využitie tepelnoakumulačných materiálov

Väčšinu z vás možno napadne použitie materiálov s tepelnoakumulačnými vlastnosťami v rámci podláh. Nemusí to byť vždy tak! Napríklad betón môžete využiť aj vo zvislej polohe ako efektný obklad stien. Obľúbené sú tiež tehlové steny v interiéri.

 

material-pasivny-dom-2

Na tomto príklade môžete vidieť steny obložené betónom, ktoré zaisťujú tepelnoakumulačné vlastnosti domu. Zasklenie a strešné okno, dovoľujú teplu zo slnka preniknúť dnu a nahriať betón.

 

Tip: nepáči sa vám predstava použitia veľkých betónových plôch vo vašom dome? Skúste kombináciu s drevom, ktoré na rozdiel od chladného betónu pôsobí teplejším dojmom.

 

material-pasivny-dom-4

V tomto dome bola stena na ľavej strane vytvorená z betónových blokov avšak následne bola omietnutá. Stena zo skla na pravej strane je počas leta tienená, no v zime umožňuje teplu preniknúť dnu a zasiahnuť betónové steny a podlahy.

 

Voda v interiéri?

Áno! Aj obyčajnú vodu môžete použiť ako materiál, ktorý zabezpečí celoročne príjemnú teplotu vo vašom dome a zároveň poslúži ako zaujímavý doplnok.

 

material-pasivny-dom

V tomto prípade majitelia využili sklenené tuby naplnené vodou s medenými uzávermi, ktoré uľahčujú údržbu. V tme LED svietidlá tuby osvetľujú, čo vytvára zvláštny efekt.

 

Vhodné zasklenie

Tepelnoakumulačný materiál je dôležité použiť v spojení s ďalšími konštrukčnými technikami typickými pre pasívne domy, ako je správne orientované zasklenie a izolácia. Veľké sklenené plochy umožňujú slnku zasiahnuť tepelnoakumulačné materiály, takže môžu dokonale absorbovať teplo. V lete je potrebné takéto materiály chrániť pred dosahom slnka vhodným tienením. To umožňuje aby materiály pohlcovali chlad zo zeme a tak udržiavať príjemnú teplotu počas horúcich dní.

 

Toto nie

Vyhnite sa použitiu týchto materiálov v miestnostiach a budovách so zlou izoláciou od externých teplotných extrémov a tiež v miestnostiach s len minimálnou expozíciou slnka alebo osviežujúcich letných vánkov.

 

Existujúce domy

Aj keď hneď nechystáte stavbu nového pasívneho domu, sú tu spôsoby ako priniesť tepelnoakumulačné materiály aj do vášho súčasného domu. Počas rekonštrukcie domu napríklad odhaľte už existujúce betónové múry, odstráňte koberce a nahraďte ich radšej keramickou dlažbou alebo zakomponujte do interiéru tehlové obklady. Obráťte sa na architekta, či dizajnéra, ktorý sa špecializuje na trvalo udržateľný dizajn a objavte najvhodnejšie spôsoby ako pridať účinné tepelnoakumulačné materiály do vášho domova.

 

Napriek všetkým výhodám využitia materiálov s tepelnoakumulačnými vlastnosťami vás od ich využitia môže odradiť ich cena – tak to už pri pasívnych domoch býva. Na druhej strane, ich správnym použitím môžete dosiahnuť vysokú energetickú úsporu, ktorá nakoniec prevýši počiatočné investície.

Potrebujete poradiť pri stavbe, oprave alebo rekonštrukcii pasívneho domu ?

 

Zdroj: houzz.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

 

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať