Poslať na mail

Zelené budovy sú celkom logickým vyústením a pokračovaním vývoja v stavebníctve. Táto téma sa predsa len dotýka každého z nás, nášho okolia  a životného prostredia vo všeobecnosti, a tak vznikajú stále nové a nové inšpiratívne stavby využívajúce princípy trvalo udržateľnej výstavby. Správne riešené projekty domov, využívajúce vhodné stavebné materiály a postupy sú trendom, ktorý určite zaujme aj vás.

Jedným z vhodných príkladov takejto stavby je aj moderný rodinný dom v Seattli. Jadrom projektu bolo práve dosiahnutie jeho udržateľnosti, prostredníctvom využitia materiálov z  obnovených a recyklovaných zdrojov. A práve použité materiály mu dodávajú svojský charakter. Fasáda domu je tvorená znovu opracovanými kovovými prvkami a drevenými doskami rôznych odtieňov, pochádzajúcich zo starej stodoly.

Interiéru dominujú mohutné drevené stĺpy zo storočného dreva či posuvné dvere stodolové dvere.

Obývacia izba kombinuje farby – bielu a jemnú sivú. Priestor zútulňuje veľký biely koberec položený na masívnej drevenej orechovej podlahe, ktorá bola použitá v celom interiéri.

Rovnaké materiály a farby prevládajú aj v kuchyni či jedálenskom priestore. Kuchynský ostrovček z mramoru a orechového dreva poskytuje dodatočný priestor na prípravu jedál, ale aj posedenie. Použitie lesklých bielych kabinetov má taktiež svoje opodstatnenie.  Ich úlohou je odrážať svetlo, takže priestor pôsobí priestranne a jasne.

V dome nechýbajú ani vzácne ručne robené kúsky.  Jedným z nich je závesné svietidlo nad jedálenským stolom. Rovnaké svietidlá nájdeme aj uprostred domu, v átriu kde zapĺňajú veľký otvorený priestor.

Sklenené posuvné dvere vedú z jedálne priamo na terasu s posedením. Okrem nej sa na poschodí nachádza aj  priestranný balkón.

Obe kúpeľne sú zariadené pomerne minimalisticky a v rovnakých odtieňoch ako zvyšok domu. Tá na prízemí určite zaujme mohutný dreveným pultom, podobný prvok však nájdeme aj ďalšej z kúpeľní.

Zdroj: contemporit.com

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať