Poslať na mail

Grécko je v poslednej dobe často spomínaná krajina. Na škodu však je, že nie pre jej krásnu prírodu a historické pamiatky, ale pre politické roztržky. My sa však zameriame viac na jej architektúru a projekty domov, ktoré nás môžu inšpirovať a priviať nám trošku prímorskej atmosféry.

Grécka architektúra a celkovo projekty domov v tejto oblasti sú špecifické jednoduchými tvarmi domov a hladkými fasádami.

Keď si priblížime dovolenkové oblasti, čiže hlavne ostrovné miesta, prevládajúca farba domov je práve biela. Biela je farba je krásne kontrastujúca s prostredím. No prečo práve biela? Nakoľko rekreačné oblasti v Grécku, ktorými sú napr. Rodos, Kréta, či menšie Santorini sú neustále pod vplyvom podnebia, ktoré je na týchto ostrovoch veľmi vlhké. Vlaha v kombinácií so slnkom na omietky nepôsobí priaznivo. A z tohto dôvodu je nutné tieto domy pred každou sezónou rekonštruovať. A to zahŕňa pretretie všetkých budov a detailov na jednotlivých stavbách.

projekty domov G

Zaujímavosťou výberu tejto farby je však aj to, že je špecifická pre túto krajinu, nakoľko grécka vlajka sa skladá práve z bieleho podkladu. Biela je teda špecifická pre túto krajinu a aj jej architektúru. Ak by ste sa rozhodli zavítať na menej komerčné grécke ostrovy určite si prezrite možnosti návštevy Kykládskych ostrovov. Toto súostrovie sa skladá až z 220 ostrovov a má približnú rozlohu 2 600 km štvorcových. Sem sa však len ťažko dostanete priamo. Musíte si prejsť menším dobrodružstvom, ktoré pre Slovákov predstavuje najskôr prílet do najbližšieho letoviska, ktoré je v Aténach, následný presun do prístavu – Piraeus a cesta trajektom na jeden z krásnych ostrovov.

projekty domov G1

Výhodou dovolenky na takomto mieste je práve zážitok z cestovania a samozrejme nepoškvrnená architektúra. Kykládske ostrovy podliehajú zákonu, ktorý nariaďuje, že každá stavba musí mať bielu omietku. Jedine doplnky môžu byť v inej farbe. A to sú napr. okenice, dvere, či terasy.

projekty domov G2

Práve tento zákon, ktorý je pre obyvateľov možno obmedzujúci je pre nás turistov/cestovateľov veľkým zážitkom. Navštíviť malý ostrovček uprostred ničoho a na ňom len krásne biele stavby, je pre nás neopakovateľný zážitok. Posúďte sami.

projekty domov G3

Exteriér každého projektu je veľmi podobný. Nakoľko ostrovy majú vyzerať podobne, tak sa na všetkých miestach snažia o rovnaký dizajn. Biela stavba v kombinácií s drevom a kameňom. Na gréckych ostrovoch máte možnosť vidieť štiepaný kameň nie len ako obklad, ale jeho využitie je početné aj na oplotenia a terasy okolo domov. Nakoľko s kameňom na ostrovoch nie je problém, využíva sa častejšie ako klasická tehla, či tvárnica.

projekty domov G4

V kombinácií s jednoduchým domom kameninové oplotenie vyzerá veľmi zaujímavo a v mnohých prípadoch predstavuje hlavný vizuálny prvok. Samozrejme, že ak by ste si chceli kúsok Grécka priniesť aj domov, nie ej to až taký problém.

projekty domov G5

Stačí, ak sa zameriate na hlavné prvky tejto klasickej architektúry a môžete mať aj u Vás doma kúsok s Kykládov.

Biele steny, kameninové obklady, drevené doplnky vo farbách detailov domu, keramické kvetináče a samozrejme trošku slniečka.

projekty domov G6

Pri výbere bielej farby však treba byť opatrný. Biela má tendenciu po čase zožltnúť a to hlavne, ak je používaná v exteriéri. Je veľké množstvo farieb, či už ide o akrilové, čiže vodou riediteľné farby, alebo o syntetické farby, ktoré musíte riediť riedidlom. Najkvalitnejšie sú však práve tieto grécke farby, ktoré sú odolné voči slnku, aj vlahe a sú dlhodobo biele. Už aj v našich predajniach je možné dostať tieto drahšie, no výrazne kvalitnejšie farby.

projekty domov G7

Takže si stačí vyhrnúť rukávy a kúsok krásneho Gréka môže byť aj u Vás doma.

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať