Poslať na mail

Už v predchádzajúcom článku sme predstavili projekt prístavby modernej kuchyne ku starému domu, ktorá bola v podstate vybudovaná na princípe zimnej záhrady. Ak sa zahrávate s myšlienkou postaviť niečo podobné, možno vám nasledovné riadky pomôžu utvoriť si reálnejšiu predstavu, ako by mal tento priestor vyzerať a na čo všetko by sa mohol využiť.

 

zimna-zahrada-6

 

Na vybudovanie zimnej záhrady potrebujete vhodný priestor, ktorý nemusí byť v zásade veľký, ale aj tie menšie riešenia nebudú stáť o veľa menej, ako tie väčšie. Forma zimnej záhrady sa dá riešiť aj v lodžiách bytov, ale prestavbe balkónov sa budeme špecificky venovať v niektorom z nasledujúcich článkov.

 

zimna-zahrada-1

 

Výhodou zimnej záhrady je nesporne zväčšenie obytného priestory o novú – komfortnú zónu. Takisto vlastne predlžujete Váš pobyt v exteriéri oproti klasickým zastrešeným terasovým riešeniam. Kým pod terasou už v októbri veľmi nevydržíte, v zimnej záhrade sa aj bez kúrenia budete cítiť skvele. Zimná záhrada je ideálne spojenie pocitu v exteriéri a zároveň ste chránení pred poveternostnými vplyvmi (najmä dážď a vietor). Veľkým faktorom je aj vysoké presvetlenie priestorov aj u tých domov, kde predtým bolo slnka pomerne málo. Podľa toho, ako si to zariadite, ponúka zimná záhrada množstvo využitia pre váš relax a oddychové aktivity bez rušivých poveternostných vplyvov.

 

Prvé zimné záhrady sa začali budovať v 17. storočí, čo je pomerne dávno, avšak na popularite začali naberať až v 19. storočí v Anglicku, keď sa oceľové profily a sklo stali cenovo dostupnejšími. Zimné záhrady sa tak začali vytvárať z veránd a preddomí, kde vytvorením takéhoto priestoru zamedzili prechodu špiny a prachu, ale zároveň vytvárali akúsi vzdušnú izoláciu domu. Orientované boli najčastejšie na juh a juhozápad, pretože sa niekedy spájali aj s predĺžením obdobia pestovania rôznych rastlín (aj úžitkových) a chránením citlivých rastlín pred zimou.

 

zimna-zahrada-2

 

V súčasnej dobe, ak sa buduje zimná záhrada, nie je jej prioritou pestovanie rastlín a tepelná izolácia, ale ako sme už spomenuli, rozšírenie obývacích možností s tesnejším prepojením s exteriérom.

 

Možností, ako to realizovať je veľa, avšak málokto, kto to vie stavať, vie aj odhadnúť dopad na kvalitu bývania. Zabezpečiť perfektné odvetranie a klímu počas všetkých mesiacov v roku, zateplenie, clona proti slnku, prípadne kúrenie v zime, toto je len časť faktorov, ktoré keď sa nezvládnu dobre, nebudete radi tráviť čas v tomto priestore.

 

Je veľa spôsobov, akým smerom a štýlom architektúry sa môžete vydať. Od minimalistických štýlov zo skla a ocele, až po rustikálne riešenia. Treba len rešpektovať určitú spoločnú kompozíciu pôvodného domu, prístavby zimnej záhrady a okolia. Tieto tri prvky je potrebné dostať do určitej harmónie, aby sa to ľudovo povedané “nebilo”.

 

zimna-zahrada-4

 

Zimná záhrada môže tiež spĺňať rôzne účely. Napríklad „predĺženie“ obývacieho priestoru, alebo herňa spojená s posilňovňou či skutočne zimná záhrada určená pre exotické rastliny. Možností je skutočne veľa. Je však dobre pouvažovať o dobrej funkčnosti a využiteľnosti tohto priestoru.

 

V prípade balkónov a lodžií (budeme sa venovať v samostatnom článku) sa zvyčajne zasklia posuvným systémom, ktorý v dnešnej dobe ponúka mnoho špecializovaných firiem na túto oblasť. V niektorých prípadoch majitelia bytov idú ešte ďalej a vybúrajú pôvodnú priečku medzi balkónom a lodžiou a rozšíria si tak svoj životný priestor. Nezabudnite však na povinnosti, ktoré pred zahájením prestavby je nutné urobiť. Totiž takáto stavebná úprava vyžaduje povolenia a preto sa treba informovať u správcu bytovky, v ktorej bývate, čo všetko je potrebné pred úpravou doložiť. Na každý pád pôvodné a nevyužité balkóny sa menia na súčasť obľúbeného priestoru, kde si radi posedíte s blízkymi pri káve, alebo poháriku vína…

 

zimna-zahrada-5

 

Fotky: freshome.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať