Poslať na mail

Ak máte záhradu alebo veľký dvor, určite produkujete bio odpad. Všemožná tráva, listy, ale aj odpad z varenia – napríklad po čistení zemiakov či zeleniny. Na dedine toto obvykle nie je problém, ale pokiaľ bývate v meste či satelitoch, dobre viete, aký je boj o každú tašku s odpadom. Nie sú netradičné zážitky ako keď si pristavíte vedľa domu kontajner na stavebný odpad a agilní susedia to pochopia tak, že je to kontajner verejný. Ani sa nenazdáte a máte ho plný pohrabaného lístia, obalov z nábytkov a všemožného odpadu. Takže čo urobí domáci pán, ktorého trápi, ako vyriešiť svoje odpadové hospodárstvo? Založí si vlastný kompost 😀

Vlastný kompost – prvotné úvahy a príprava

Založiť na pozemku kompost sa oplatí. Nielen, že vyriešite, čo s rozložiteľným bioodpadom, ale tiež vytvoríte dobrý zdroj biologického 100% prírodného hnojiva. Ak uvažujete o vlastnom komposte, pripravte sa, že jeho rozmery by mali byť minimálne meter na šírku, dĺžku a hĺbku. Musí to byť urobené tak, aby ste mohli odstrániť steny a dostať sa k nemu s lopatou či vidlami. Kompost je totižto potrebné sem tam obracať a ak sa k nemu nedostanete, máte problém.

Základy pre kompost

Vyberte si vhodné miesto – ideálne za domom, kde nie je na očiach a kde by vám nevadil ani prípadný zápach. Na toto miesto položte drevenú paletu. Toto zabezpečí, že kompost bude mať aj odspodu dobrú cirkuláciu vzduchu. Okolo spodnej palety natiahnite sieťku. Do kompostu sa totiž radi nasťahujú rôzne hlodavce.

 

Steny kompostu

Okolo spodnej palety dajte z každej strany jednu europaletu. Týmto vytvoríte steny. Ideálne je, ak uchytíte steny paliet pántami. Nemusíte mať obavy z toho, že tieto kompostové palety sa neotvárajú tak jednoducho ako brána. Stačí, že palety dobre držia dohromady. Keď budete chcieť kompost otvoriť, jednoducho paletu vyvesíte z pántov a je to.

 

Toto riešenie je ideálne pre prípady, ak práve riešite, čo so stavebným materiálom. Päť paliet nemusíte vyhadzovať do smetí, ale ich využijete na vlastnú kompostáreň. Tento návod je ultrajednoduchý, ale tu sa nehráme na jednoduchosť či zložitosť. Keď si raz založíte vlastný kompost, vyriešite veľa problémov, čo s odpadom. A to sa v dome počíta.

 

Zdroje: doityourself.com, kompostuj.cz

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Ekozáhrada u vás doma
Záhrada – typy a inšpirácie zo sveta

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať