Poslať na mail

V poslednej dobe je viac a viac inšpirácií pre vkusný interiérový, či záhradný nábytok práve z paliet. Paletový nábytok je v trende práve pre jeho jednoduchosť a minimalistickosť. Čo však poviete na takúto veľkú vec, akou je bazén? Brali by ste taký u Vás doma?

Paletový nábytok je ozdobou nejednej záhrady a objavuje sa stále častejšie už aj u Vás doma. Prinášame Vám však zaujímavú inšpiráciu, ktorá posúva výrobu z paliet na ďalší level.

Výroba bazénu bola doteraz len čiastočne možná. Samozrejme väčšina z nás by ju riešila tak, že by vykopala jamu, ktorú by zaizolovala a následne by sa naplnila vodou. Urobiť si však bazén, ktorý sa vyrovná bazénom za niekoľko stoviek eur je už zložitejšie. No nie tak s týmto nápadom, ktorý vyzerá skvele a ešte k tomu je jednoduchý.

Zaujímavý nápad výroby bazéna z recyklovaných paliet je inšpiráciou pre každé kutilské očko. Veríme, že motivujeme nejedného šikovníka. Aký je teda postup výroby takéhoto bazénu?

Postup výroby bazéna z paliet

V prvom rade je potrebné, aby ste si pripravili plochu, na ktorej plánujete bazen umiestniť. Ako na to? Vyberte si miesto, na ktorom Vám svieti slnko pošas celého dňa. Je to najvhodnejšie miesto pre Váš bazén, nakoľko voda v ňom bude prirodzene vyhrievaná.

Vyrovnávanie pozemku

Ak nie je táto plocha vyrovnaná, tak ju vyrovnajte. Zoberte motyku, hrable a lopatu a vytvorte si rovnú platformu. Samozrejmemôžete použiť aj podlahársku vodováhu, ale nie je to nutné. Vidíte, či je povrch rovný alebo nie. A pri ukladaní paliet budete vidieť, či Vám paleta pekne na povrchu stojí, alebo je nutné ju osadiť.

Môžete už pri vyrovnávaní povrchu používať paletu, na vyrovnávanie povrchu a prirovnávanie k obvodu budúceho bazéna.

Vymeriavanie obvodu bazéna

Samozrejme, že aj paleta sa dá zrezať a môžete si vyrobiť rozmer podľa vlastných požiadaviek. Štandardný rozmer EURO palety je však 80 x 120 cm, takže s týmto rozmerom by ste mali pracovať. Ak už ste rozhodnutý, aká bude veľkosť Vášho bazená, tak si pripravte kólik a špagát.

Špagát bude určovať polomer Vášho bazéna a kólik jeho stred. Priviažte si špagát o kólik a od kólika si určite polomer Vášho bazéna. Pripevnite kólik do zeme a postupne určujte okraj Vášho bazéna pomocou kólikov, alebo iných značiek.

Izolácia spodnej časti bazéna

Keď máte povrch zeme vyrovnaný, môžete začať pripravovať izoláciu pod Váš bazén. Budete potrebovať jeden kus hrubého igelitu, ktorý zoženiete v ktoromkoľvek kutilskom obchode. Samozrejme, že rozmer sa znova odvíja od rozmeru, ktorý chcete dosiahnuť. Rozmer igelitu by mal byť aspoň o 0,5 m väčší ako požadovaný rozmer bazénu.

paletovy nabytok

 

Príprava konštrukcie bazéna

Keď máte zaizolovanú spodnú časť plochy bazéna, môžete začať s hrubou prácou stavby bazéna. Pripravte si palety a vymerajte si ich podľa požadovaného rozmeru, ktorý chcete dosiahnuť.

Palety ukladáte po šírke a pripevňujete ich o spodnú časť. Je vhodné ich pripevňovať aj o seba, aby boli stabilné. Na pripevňovanie môžete používať L profily a skrútky do dreva. Taktiež sa dá používať drôt, ktorým jednoducho palety k sebe prichytíte a v zimných mesiacoch jednoducho odinštalujete.

paletovy nabytok2

Vytváranie vnútra bazéna

Pre vytvorenie dobrého podkladu môžete medzery vyplniť starými vecami, plachtami, alebo dekami. Ako podklad môžete použiť aj netkanku, ktorá je lacná a vhodná ako podklad.

Netkanku ponaťahujte až po povrch, na ktorý sa potom pripevní vrchná časť bazéna, napr. doska.

paletovy nabytok3

 

Vnútorná izolácia bazéna

Keď máte bazén zvnútra vyrovnaný, tak môžete začať naťahovať igelit po celom jeho obvode. Pripravte si však radšej väčší igelit, ktorý potom potiahnete až na vonkajšiu časť kde ho upevníte.

Začnite od spodnej časti, kde si ho pekne zameriate. Môžete na upevnenie použiť obojstrannú pásku, ktorú zo spodnej časti len pripevníte o konštrukciu bazéna, budete tak lepšie vidieť, či je tam dostatočne množstvo igelitu.

Ten postupne naťahujete až po povrch a pripevníte ho z vonkajšej časti na palety. Mali by ste to mať pekne ponaťahované, no dajte si pozor na trhliny. Z tohto dôvodu si pripravte, čo najhrubšiu fóliu.

Pre vizuálny efekt pri kúpe bazéna zvoľte radšej modrý, alebo biely igelit.

paletovy nabytok4

Dokončenie bazéna

Keď máte hrubú prácu za sebou, prichádzajú na rad dolaďovačky. Pre skrášlenie bazéna sa na jeho obvod môže použiť nejaká sieť na ploty, alebo štiepaný bambus, tak ako na obrázku.

Ak však chcete Váš bazén zladiť s Vašou záhradou, môžete ho obložiť drevenými latkami, alebo OSB doskami, ktoré môžete buď natrieť, alebo obložiť nejakým obkladom, či kamienkami. Všetko už záleží na Vás a Vašom vkuse.

Keď máte vonkajšiu plochu bazéna vyriešenú, ešte by ste mali dokončiť vrchnú časť, ktorú je vhodné obložiť napr. drevom, alebo iným obkladovým materiálom. Slúži ako opierka,a le taktiež má spevňovaciu funkciu, nakoľko prepojí izoláciu s konštrukciou.

paletovy nabytok5

Váš nový bazén je hotový. Samozrejme môžete ho ešte dotiahnuť zaujímavými detalami a môžete si okolo neho urobiť jednoduchý záhradný chodníček, alebo schodíky z paliet, či porobetónových tvárnic. Taktiež ho môžete jednoducho natrieť syntetickou farbou, ktorá je odolná voči nepriaznivému počasiu.

Dobrým riešením pre udržiavanie čistoty vody v bazéne je aj pokrývka bazéna, ktorú si môžete vytvoriť jednoducho z drevenej konštrukcie a ďalšieho kusu igelitu. Ak však nemáte finančné obmedzenia, tak si môžete zakúpiť aj filter, ktorý Vám vodu v bazéne bude pravidelne filtrovať a teda udržiavať čistú.

Foto: Facebook

Mohlo by Vás zaujímať

Urobte si vlastný paletový nábytok

Nábytok z paliet

Inšpirácie z paliet do záhrady

 

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať