Poslať na mail

V predchádzajúcom dieli sme zahájili výstavbu betónového bazénu pre rodinné účely a skončili sme pri odformovaní debnenia. V tejto časti  budeme pokračovať s ďalšími krokmi na ceste k vášmu vytúženému bazénu.

 

Ekonomická náročnosť: ★★★★★

 

Realizačná náročnosť: ★★★★★+

 

Dĺžka projektu: pre skúsenú firmu o počte 6 pracovníkov, 6-8 týždňov

 

13. Inštalácia hornej vrstvy obkladačiek

Ak ste spravili dobre horné okrajové debnenie v úplnej rovine, bude v porovnaní s inými krokmi inštalácia obkladačiek celkom hračka. Prvá 1 až 2 rady obkladačiek (závisí od ich veľkosti) sa položia na bočnú okrajovú stranu bazéna a jej vodorovnú prechodovú hranu. Obklad spraví prirodzenú hranicu medzi okrajom bazéna a finálnym povrchom stien bazéna.

 

betonovy-bazen-2-1

 

14. Napojenie technológie na vývody

V tejto fáze napojíte všetky inštalované vývody na vodu, odtoky, cirkuláciu, vzduch a elektrinu na miesto, kde bude umiestnená filtračná a pohonová technológia. Pred pokládkou dlažby, alebo betonážou, je ideálne položiť všetky vedenia do zeme.

 

betonovy-bazen-2-2

 

15. Výkop obvodového spevnenia okraja

Vykopaním ryhy tesne okolo bazénu vytvoríme zosilnený obvod priestoru hrany bazénu. Položením zosilňovacích oceľových prútov, ktoré navzájom previažeme, urobíme kompaktnú obvodovú ochranu bazénu.

 

betonovy-bazen-2-3

 

16. Uzemnenie

Uzemnenie pomocou hrubého medeného kábla je nutnosť. Upevnením uzemňovacieho drôtu k položeným oceľových prútov (v ryhe) na viacerých miestach vytvorí dokonalú ochranu. Váš elektrikár bude vedieť.

betonovy-bazen-2-4

 

17. Vyliatie ryhy betónom

Po inštalovaní zosilnenia a elektrického uzemnenia, môžete ryhu vyplniť betónom a murárskou lyžicou betón pekne uhlaďte do roviny. Na vonkajšiu hranu bude dobré urobiť debnenie, ktoré zafixujete kolíkmi do pôdy. Do priestoru medzi bazénom a ryhou to nie je potrebné, pretože tento priestor bude tak či tak prekrytý dlažbou.

betonovy-bazen-2-5

 

18. Inštalácia technológie

Pokiaľ už máte zakúpenú všetku potrebnú technológiu, môžete pomaly začať. Je nutné spomenúť, že by nemala byť voľne prístupná, alebo aspoň by mala by byť krytá pred vonkajšími poveternostnými vplyvmi. Ideálne je však vyviesť vedenia do suterénu domu, alebo vybudovať malý prístrešok pre túto technológiu. Prístrešok sa dá skombinovať aj so záhradným domčekom.

betonovy-bazen-2-6

 

19. Inštalácia okrajovej časti bazéna

Je to presná práca, kde musíte položiť obkladačky do roviny. Pokiaľ ste spravili hranu bazéna v rovine, nebudete musieť veľmi korigovať finálnu plochu obkladom. Obkladová línia okraju bazéna je okrem jej funkčnosti zároveň estetická záležitosť a tak si dajte záležať.

betonovy-bazen-2-7

 

20. Položenie dlažby v okolí bazénu

Plocha v okolí bazénu musí byť pekne vodorovná a v podstate použijete rovnaký postup, ako pri kladení zámkovej dlažby. Pomocou drveného kameniva sa pekne „urobíte“ výšku, tak aby dlažba presne lícovala s okrajovou dlažbou bazénu. Je nutné aby podklad pod zámkovou dlažbou bol dobre zhutnený. Vonkajšie okraje okolitej dlažby sa môžu podmurovať, aby sa nerozchádzali.

betonovy-bazen-2-8

 

21. Prekrytie bazénu (voliteľné)

Pomocou konštrukcie oceľových profilov môžeme dosiahnuť prekrytie bazénu a tým predĺženie sezóny, kedy sa dá kúpať. Zároveň sa dá kúpať aj počas dažďa, ako by bol bazén v interiéri.

 

betonovy-bazen-2-9

 

22. Bezpečnostný plot

Najmä tí, ktorí majú deti musia viac dbať na bezpečnosť pri bazéne. V niektorých štátoch nedostanete užívacie povolenie, pokiaľ ochranný plot nie je súčasťou bazénovej jednotky.

 

betonovy-bazen-2-10

 

23. Aplikácia bazénovej vrstvy

Na aplikáciu sa používa špeciálna zmes, ktorá je dostupná vo viacerých farebných odtieňoch. Nanáša sa murárskou lyžicou a je potrebné ju rovnomerne rozotrieť po celom betónovom povrchu bazénu. Vrstva musí byť rovnomerná a drobné nerovnosti v bazéne sa ňou dajú upraviť. Treba ju dokonale uhladiť. Niektoré zmesi obsahujú jemné kamienky a po vytvrdnutí sa jemne tento povrch prebrúsi, čím sa docieli určitý proti-šmykový povrch, čo je vhodné najmä u schodov.

 

betonovy-bazen-2-11

 

24. Finalizácia a spojazdnenie

Na záver necháme finálnu vrstvu dokonale vytuhnúť a môžeme začať s napúšťaním vody. Až po napustení môžete spustiť obehovú cirkuláciu, aby sa celý systém a čerpadlo zahltilo vodou. Celkové spojazdnenie bazénu bude ešte chvíľu trvať (aj niekoľko dní), kým nevychytáte všetky muchy. Hotovo. Môžete si skočiť po plavky a hurá na to.

 

Zdroj: inyopools.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať