Poslať na mail

Vybudovať bazén je ekonomicky náročná záležitosť a realizačne ešte náročnejšia. Niežeby ste to nedokázali, ale toto je naozaj náročný projekt, v ktorom sa nesmie pochybiť, pretože následné opravy sú technicky veľmi problematické. Takisto budovanie betónových bazénov na Slovensku sa takmer nevyskytuje a nie sú s tým veľké skúsenosti. Používajú sa najmä fóliové, alebo laminátové varianty bazénov. No ak chcete naozaj pevný bazén, možno je to riešenie práve pre vás.

 

betonovy-bazen-12

 

Ekonomická náročnosť: ★★★★★

 

Realizačná náročnosť: ★★★★★++

 

Orientačné náklady: veľmi vysoké

 

Dĺžka projektu: pre skúsenú firmu o počte 6 pracovníkov, 6-8 týždňov

 

Všetko premyslieť

Predtým, než začnete, všetko si dobre premyslite. Možno začnite s potenciálom využitia bazénu, predsa nechcete, aby ste mali drahé zariadenie, ktoré takmer nevyužívate. Venovali sme sa tejto téme v predchádzajúcom článku pre a proti výstavbe bazénu. Následne začnite s vypracovaním vašej laickej predstavy vo forme náčrtov, aby dodávateľ podľa toho pripravil riešenie, ktoré je podľa vašich predstáv.

 

1. Plánovanie

Plánovanie je naozaj potrebné prebrať s firmou, ktorá má skúsenosti. Od niektorých vašich predstáv vás možno odhovoria, pretože vedia, čo to v realite bude znamenať. Je potrebné spolu bazén navrhnúť tak, aby zodpovedal vašim predstavám a zároveň, aby bol technicky realizovateľný za čo najlepších ekonomických podmienok. Takisto, pokiaľ staviate plochu, ktorá je väčšia ako 25 m2, musíte požiadať stavebný úrad o príslušné stavebné povolenie.

 

2. Príprava miesta

Začína sa s sprístupnením priestoru pre mechanizáciu a odstránenie zatrávnenej plochy. Presná pozícia sa vymeria pomocou šnúr a kolíkov do pôdy až po odstránení všetkých porastov. Je slušné ak budete informovať vašich susedov (pokiaľ ti nie je vaša povinnosť) o tom, že budú trochu rušení.

 

betonovy-bazen-4

 

3. Označenie hrany bazéna

Už toto je náročná činnosť. Pomocou lát a kolíkov musíte presne vyznačiť budúci horný okraj bazénu, tak aby táto konštrukcia bola v absolútnej rovine. Laty musia byť dobre zafixované.

 

betonovy-bazen-5

 

4. Výkop

Toto ručne nezvládnete. Musíte použiť mechanizáciu. Mini bagre, alebo nakladače sa však dajú prenajať za prijateľné ceny. Pozor na charakter pôdy. Pokiaľ je štrkovitá/pieskovitá budete musieť pri hĺbke väčšej ako 1,5 metra použiť ochranné debnenie proti zosuvu (paženie). Pokiaľ je pôda kompaktná, pri dodržaní zvislého rezu vám bude držať sama, ale i tak musíte byť opatrní!

 

betonovy-bazen-6

 

5. Položenie odtokových a prítokových trubiek

Po vykopaní jamy do požadovanej hĺbky prichádza technická inštalácia plastových trubiek. Niekedy je viacero odtokov a prítokov, takže toto je tiež technicky náročná časť. Navyše trubky budú zaliate do betónu a tak sa treba viac krát uistiť, že sú pevne zlepené a správne osadené.

 

betonovy-bazen-7

 

6. Inštalácia bočnej výstuže

Veľmi dôležitý bod pred aplikáciou betónového nástreku. Použitie špeciálnej debniacej – kompozitnej mriežky s vlákien a ocele pre bazény pomôže vytvoriť naozaj pevný skelet bazénového telesa, bez potreby budovania klasického debnenia. Použitie tejto mriežky je však za predpokladu užitia striekaného betónu.

 

betonovy-bazen-8

 

7. Inštalácia spodnej výstuže

Pokračovaním debnenia oceľovými prútmi, ktoré položíte po každej strane a dne budúceho bazénu. Vytvoríte tak veľkú mriežku. Roxory sa spájajú drôtmi a odsadzujú sa od styčných plôch aspoň 3 cm od styčnej plochy. Na odsadenie sa použijú špeciálne kolíky z plastu, alebo kusy kameniva.

 

betonovy-bazen-9

 

8. Inštalácia osvetlenia

A znovu len pre autorizovaných, pokračujeme s inštaláciou osvetlenia. Netreba asi hovoriť prečo. Proste všetko musí byť dokonale utesnené proti prieniku vody do elektroinštalácie.

 

betonovy-bazen-10

 

9. Technické osadenie sanity pre vírivku

V tomto prípade je súčasťou bazénu aj výrivka. Preto pokračujeme s osadením prívodov k tryskám, vzduchu a odtokov.

 

betonovy-bazen-11

 

10. Striekanie betónu

Predtým, než začnete s touto fázou, naozaj veľmi dôkladne skontrolujte všetky inštalácie. Najmä sanitu a použitie debnenia. Kontrolu urobte viac násobne a rôzne osoby. Najbližšia betonáreň vám vyrobí a poskytne pumpu na striekanie betónu. Zmes musí byť špeciálne pripravená pomocou aditív, aby bola schopná držať aj na vertikálnych stenách.

 

betonovy-bazen-1

 

11. Formovanie

Ručne, pomocou hladidiel, kým je ešte nástrek čerstvý, vytvarujete všetky plochy do hladkých povrchov a presných hrán. Toto je práca aj pre 6 ľudí naraz, aby sa stihla taká plocha čerstvého betónu uhladiť, kým nezačne tuhnúť.

 

betonovy-bazen-2

 

12. Odstránenie debnenia

Po kompletnom vytvrdnutí betónovej zmesi (spravidla niekoľko dní) odstráňte debnenie medzi stenou bazéna a okolitou zeminou. Vzniknutý priestor sa zasype zvyškovou zeminou z výkopu. Nezabudnite na dôkladné zhutnenie tohto priestoru.

 

betonovy-bazen-3

 

V druhej časti tohto článku budeme pokračovať s ďalšími postupmi, ktoré sú potrebné na vybudovanie domáceho bazénu.

 

Zdroj: inyopools.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať