Poslať na mail

Večer po práci si ísť zaplávať. Alebo ráno. Vlastne kedykoľvek, kedy chcem. A celá rodina, bez zbytočných divákov. No nie je to nádherná predstava? Krásna modrá a príjemne zohriata voda láka mnohých z nás uvažovať o tom, či si nezaobstaráme menší, či väčší bazén na záhrade. No mnohí z nás ani netušia, akú starostlivosť musíte pravidelne vykonať, aby bazén bol tak, ako ho vidíte na kúpaliskách. Možno vás tento článok odradí a možno vám potvrdí váš stavebný zámer. Je to na Vás.

 

vyhody-nevyhody-bazen-6

 

1. Samotná cena realizácie

Pre: pokiaľ kupujete dom s bazénom, je to dobrá investícia, pretože prvotná investícia nikdy nenavýši celkovú cenu domu o cenu realizácie. Takto to proste je. Ceny sa pohybujú podľa ponuky na trhu nehnuteľností a konkurujú si podobnými cenami za 1 m2. Preto pokiaľ chcete bazén, je kúpa už hotového to najlepšie riešenie.

 

Proti: presne naopak, cena investície sa vám nikdy nepremietne do ceny domu, ak by ste ho neskôr predávali. Investícia do bazénu je drahá záležitosť. Nehovoríme však o rýchlych nafukovacích a nadúrovňových samo držiacich riešeniach. Ceny akrylátových riešení sa pohybujú od 4.000 € vrátane filtrácie a príslušenstva. Sú však riešenia aj drahšie, pokiaľ chcete trysky, osvetlenie, alebo proti prúd cena stúpa aj na 8.000 € a to stále ešte nie je strop. Sú riešenia aj za 25.000€ a viac. Ak si vydelíte investičnú sumu, cenou lístkov návštevy kúpaliska štvorčlennej rodiny, skonzumujete sumu najlacnejšieho riešenia po cca 270 vstupoch kúpaliska! Ak budete 4 mesiace každý týždeň 2x celá rodina na kúpalisku, miniete svoju investíciu po vyše ôsmych rokoch.

 

vyhody-nevyhody-bazen-2

 

2. Rekreácia doma

Pre:  počas letných mesiacov je veľmi príjemné tráviť čas s vašou rodinou a priateľmi v blízkosti vody. Je to ideálne na venovanie sa deťom a hry s nimi. Takisto sa môžu učiť plávať a potápať. Takisto bazén osvetlený v noci je veľmi príjemným miestom na relax a posedenie vonku v jeho blízkosti.

 

Proti: bazény sú nebezpečné pre deti, ktoré nevedia plávať a preto musíte byť stále v strehu. Preto je viac než na mieste vybudovať v okolí bazénu uzamykateľné prekrytie, alebo aspoň oplotenie. Ako rodič by ste boli veľmi ľahkovážny, keby ste túto bezpečnosť podcenili. Vlastník zariadenia je dokonca zodpovedný za prípadné škody zdraví, či živote. A je jedno, že je to na vašom pozemku.

 

vyhody-nevyhody-bazen-3

 

3. Údržba

Pre: je to tiež otázka nákladov a vašich skúseností s údržbou bazénov. Je to trochu alchýmia, ale dá sa to naučiť. Pokiaľ však ste človek, ktorý má už aj tak „naložených“ kopec úloh spojených o starostlivosť o dom a záhradu, dá sa to riešiť aj externou pravidelnou údržbou. Pokiaľ na to máte.

 

Proti: ak už z akéhokoľvek dôvodu nie ste schopní sa starať o bazén, premyslite si ešte raz, či vám stojí za to investovať. Pretože nič nie je škaredšie ako bazén plný zelenej vody a plávajúcej špiny. Ako každá vec, je potrebné sa o ňu pravidelne starať. Pre bazén to platí dva krát.

 

vyhody-nevyhody-bazen-4

 

4. Náklady na ohrev

Pre: pokiaľ máte inštalované solárne panely na výrobu teplej úžitkovej vody, sú prebytky tepla v lete ideálne na ohrievanie bazénu. Je to dokonca výhoda, pretože dostatočne veľký bazén dokáže absorbovať väčšinu tepelného prebytku počas leta.

 

Proti: sú riešenia aj bazénových ohrievačov a rôznych hadov z čiernej hadice. Niečo vyhrejú, ale nemusia. Preto si treba overiť aj kvalitatívne parametre týchto dodatočných ohrievačov. Tiež totiž niečo stoja.

 

vyhody-nevyhody-bazen-5

 

Mohlo ba vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať