Poslať na mail

Paletový nábytok je aktuálne veľmi skloňované slovné spojenie. Aj keď ide o nový trend, čím ďalej tým viac ľudí sa začína o tento alternatívny spôsob zariadenia interiéru, či exteriéru zaujímať.

V tejto dobe nie je problém zariadiť si interiér po svojom. V každom meste je množstvo obchodných domov, ktoré ponúkajú široké portfólio nábytku, či ide o sedacie súpravy, alebo konferenčné stolíky a iný nábytok. Ľudia však chcú niečo nové, iné zaujímavé. A tak hľadajú rôzne alternatívy, ako sa odlíšiť a mať niečo jedinečné.

Paletový nábytok sa najskôr ujal ako exteriérové sedenie, kde si ľudia svojpomocne vyrábali jednoduché sedenie. Stačilo uložiť dve platformy paliet na seba, použiť nejaký starý matrac, alebo pár vankúšov a štýlové sedenie bolo na svete.

Neskôr však prešli palety, ako nábytok aj do interiéru. Nebolo to však postupným začlenením paliet do domácností. Palety získali svoje interiérové uplatnenie vďaka novým trendom a dizajnérskym štýlom. Keďže prichádza na scénu jednoduchý a funkčný dizajn, palety sa perfektne zaradili do portfólia týchto produktov. Slúžili ako estetický doplnok. V niektorých prípadoch stačilo, keď bola paleta opretá len niekde v priestore a tvorila zaujímavý finálny doplnok.

Ľudia však zistili, že palety sú skutočne jednoducho spracovateľný medziprodukt a tak začali byť pri ich pretváraní kreatívni. Z paliet je možné vyrobiť čokoľvek, internet obsahuje množstvo inšpirácií od ľudí, ktorí nachádzajú zaujímavé využitie tohto kusu skladového produktu.

Čo všetko je možné z paliet vytvoriť?

  • Exteriérový nábytok (sedaciu súpravu, lavicu, stolík, hojdačku, …)
  • Kuchynský, konferenčný, či pracovný stolík
  • Gauč, taburetku, či lavicu
  • Skriňu, policu, regál
  • Posteľ, nočný stolík, …

Palety predstavujú skutočne neobmedzené možnosti pre vašu kreativitu. Ale čo je pre zhotovenie niečo takého dôležité? Určite by ste mali aspoň trošku patriť do skupiny kutilov. Spracovanie dreva nie je až také zložité, no vyžaduje si aspoň minimálnu praktickú zručnosť.

Čo potrebujem na spracovanie paliet?

  • Brúsku (kotúčovú, či vibračnú)

Samozrejme všetko závisí na vašich požiadavkách na daný doplnok, ak vám nebude prekážať, že paleta nebude 100% vybrúsená, stačí vám klasický brusný papier zakúpený v Baumaxe. A paletu si môžete upraviť aj ručne. No predsa len s náradím je to oveľa jednoduchšie a rýchlejšie.

  • Pílku (priamočiaru, kotúčovú, či ručnú)

Taktiež ako pri brúske všetko závisí na tom, ako rýchlo chcete danú vec zvládnuť. Ak si to rozdelíte na niekoľko víkendov, ako projekt, ktorý vás baví, tak môžete palety spracovávať aj ručne.

  • Klince, skrutky

Ak plánujete vyrobiť nejaký stolík, či gauč, vždy je lepšie si ho upevniť. Bude sa vám s ním lepšie manipulovať napr. pri upratovaní. Pri väčších produktoch sa často na spodnú časť umiestňujú kolieska. Nie je to len vizuálny doplnok, je aj veľmi praktický, nakoľko palety sú skutočne ťažké, manipulácia s nimi je často zložitá a práve kolieska ju veľmi zjednodušujú.

  • Lak, moridlo, akrilová, či syntetická farba

Pri výbere farby by ste mali dbať hlavne na to, kde chcete daný kus nábytku umiestniť. Ak plánujete skrášliť svoju záhradu, tak je asi lepšie použiť syntetickú farbu, ktorá vytvorí na povrchu dreva štruktúru, ktorá bude drevo chrániť pred vplyvom počasia. Tento druh farby však veľmi dlho schne a je špecifický silným zápachom, takže do interiéru je vyslovene nevhodný. Do interiéru odporúčame uprednostniť vodou riediteľné farby, ktoré rýchlo schnú a nie sú také agresívne. Samozrejme, ak vám nerobí problém po 2-3 rokoch váš exteriérový nábytok jemne prebrúsiť a ošetriť novou vrstvou, môžete si aj do exteriéru dať len moridlo, či vodou riediteľný lak.

Takže hor sa do práce!

Články zo sekcie paletový nabytok:

Foto: Pinterest

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať