Poslať na mail

Radi varíte s použitím čerstvých byliniek a chcete ich mať hneď po ruke? Tu je riešenie, ktoré sa dá realizovať aj na balkóne a je veľmi jednoduché. Dá sa v podstate pripraviť doslova za pár dní a výhodou je okamžitý prístup k vašim obľúbeným ingredienciám…

 

bylinkova-zahrada-4

 

Orientačné náklady: cca 60-80 €

 

Čo budete potrebovať:

betónové tvárnice na hlinu, hydroizolačnú, alebo geo-fóliu, gumené kladivo, náradie na úpravu podkladového terénu (hrable, motyka), karbobrúsku, čerstvú hlinu a samozrejme sadeničky byliniek

 

Skúška na „sucho“

Doporučujeme si na sucho uložiť tvárnice, tak ako by ste ich chceli mať, predídete tým možným komplikáciám už počas samotnej realizácie. Môžete si takto vyskúšať viacero variant a z nich si vybrať pre vás tu najvhodnejšiu.

 

bylinkova-zahrada-1

 

Príprava podkladu

Podklad pod tvárnicami by mal byť dobre zhutnený a v rovine, ale to tiež záleží, ako máte tvarovaný terén. Dajú sa totiž jemne spádovať oboma smermi, ale v tomto prípade sme zachovali vodorovnosť. Pokiaľ máte podkladovú hlinu neprekopanú a len ste ju upravili do roviny, nie  je potreba takýto materiál zhutňovať, pretože hlina už rokmi zhutnená je. Pokiaľ tomu tak nie je, môžete podklad podsypať vrstvou lámaného kameniva. V opačnom prípade vám v mäkkom podklade môže stavba začať sadať do jednej strany. Kamenivo musíte zhutniť a dať do roviny, ideálne je na vyrovnanie vhodné jemné kamenivo frakcie  8 mm. V prípade terás, alebo balkónov nie je žiadny problém s podkladom, jediná čo sa tu musí vyriešiť je izolácia, aby vám voda zo zalievania nevsakovala do betónu, prípadne nešla o poschodie nižšie k susedom…

 

Kladenie tvárnic

Ak je podklad v exteriéri, kladieme tvárnice voľne jednu za druhou, podľa požadovaného tvaru. Tých variant je neúrekom a preto je dobré si pozrieť webové stránky výrobcu, pretože je tam mnoho dobrých rád a inšpirácií ako na to. V našom prípade sme postavili malú trojposchodovú pyramídku. Pokiaľ toto realizujete na balkóne či terase, je dobré najprv na povrch položiť (kľudne aj dvojmo) hydroizolačnú fóliu, ktorá zabráni pretekaniu vody. Na ňu položte dosky z tvrdeného polystyrénu (EPS) aspoň 2 cm hrubé. Predídete tak vzniku tepelného mostu a zamrznutiu bylín počas zimy.Na dosky znovu položte hydroizolačnú fóliu. Potom môžete začať klásť tvárnice podľa vašej predstavy.

 

bylinkova-zahrada-3

 

Oporný svah či stena

Vo väčšine prípadov je pri tvorbe kaskády z jednej, či viacerých strán buď svah, alebo stena, ku ktorej sa kladú tvárnice. Preto je samozrejme dôležité chrániť túto stenu rovnakým spôsobom ako pri podklade. V exteriéri geotextíliou, v interiéri treba nalepiť hydroizolačnú fóliu a znovu panel z tvrdeného polystyrénu.

 

bylinkova-zahrada-2

 

Kaskády

Ak kladiete tvárnice tak, že vytvárate kaskády, budete v každej druhej rade potrebovať polovičné tvárnice. Niektorí výrobcovia majú takéto produkty, ale ak taký produkt nie je, nezúfajte, dá sa v pohode rozpíliť diamantovým kotúčom karbobrúsky. Zo skúsenosti vieme, že to nezaberie viac ako 15 minút. Preto v našom prípade sme rozrezali dve tvárnice na polovicu a tak sme ich položili k stene. Keď už máte položené všetky tvárnice na svojom mieste, tak môžete zarezať prebytočný polystyrén, aby nepretŕčal cez tvárnice a hydroizolačnú fóliu pekne založte cez polystyrén za tvárnicu. Tvárnica je dobrá na to, že vám ten lem pekne zafixuje a výhoda je, že tvárnice si môžete odsunúť a vrátiť naspäť na svoje miesto.

 

bylinkova-zahrada-5

 

Plnenie a sadenie

Zeminu plňte až po zostavení finálnej podoby tvárnic. Ideálna je kombinácia zeminy a rašeliny v pomere 2:1, pretože rašelina a substráty majú veľmi veľký priestorový objem a po čase sa výrazne zmenšia. Avšak i tak rátajte s tým, že po sezóne budete musieť doplniť minimálne 3-5 cm novej zeminy, pretože tá pôvodná sa stlačí (sadne). V exteriéri je vhodné zeminu pred sadením veľa a mnoho krát zalievať, pretože voda najviac utlačí zeminu. V interiéri toľko vody nedoporučujeme, skôr každý dutý priestor zhutnite latou, alebo poriadne aj rukou.  Po naplnení a zhutnení, môžete ihneď sadiť vaše obľúbené bylinky. Hnojíme 2 x za rok. Hurá, ide sa variť…

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať