Poslať na mail

V predchádzajúcej časti sme si popísali prípravné práce pre vybudovanie šachty pre čerpadlo s vodárňou. V tejto časti sa povenujeme samotnému osádzaniu šachty, inštalácie a záverečným úpravám stavby.

 

Po dokončení výkopu môžete začať osádzať šachtu, čo je veľmi jednoduché. Položíte si prvý rám, ktorý sa skladá zo štyroch dielcov a umiestnite si ho presne tam, kde to potrebujete mať. I napriek tomu, že dielce sú prenositeľné budete potrebovať asistenciu ďalšieho človeka, ktorý vám ich podá do šachty. Váha dielcu je totiž do 30-50kg! Keď je základný rám osadený pokračujete v kladení nasledujúcich dielcov. Po osadení všetkých dielcov použite sieťku a lepidlo na vyškárovanie celej vnútornej časti šachty. Zamedzíte postupnému vsypu zeminy do priestorov šachty a jej zaneseniu vsakovanou vodou. Vyseknite v dielci otvor na potrubie a rozvody. Malo by byť aspoň v hĺbke 70cm kvôli nezamŕzaniu.

 

 sachta-dostavba-2

 

Šachtu zakryjete prekladovým betónovým dielcom (aspoň traja chlapi) do vopred nanesených maltových / lepidlových lôžok na vrchnej hrane šachty. Závisí aj od dodávateľa betónových prefabrikátov, ale v tomto prípade sme nechali urobiť otvor pre odvetranie (priemer 15 cm). Na odvetranie sa použila ½ m. pvc rúra príslušného rozmeru s násadcom pre odvetranie (zakúpené v inštalatérskom obchode). Hornú plochu (deku) nadstavíte ďalšími dielcami výšku výlezového otvoru. Všetky spojnice zatrite maltou alebo cementovým lepidlom a po vyschnutí natrite tekutým bitúmenovým náterom, aby sa zamedzilo zbytočnému vsakovaniu vody do šachty od prikrytej pôdy. Bočné strany šachty 20 cm po úroveň terénu môžete vysypať tou horšou zeminou a dobre je utlačte latou. Môžete to viac krát zaliať vodou, aby si okolitá zemina čo najviac „sadla“. Toto zopakujte viac krát, predídete tomu, že vám bude hlina v okolí šachty klesať. Zvyšných 20 cm dosypte s kvalitnejšej zeminy. Znovu dobre utlačte.

 

sachta-dostavba-3

 

Po osadení krytu výlezu a namontovaní výlezového rebríka môžete pristúpiť k montáži samotného čerpadla. V našom prípade to bolo čerpadlo značky WILO (cena okolo 400 €). Začnite so skrátením oceľovej trubky studne na požadovanú úroveň a namontovaním spätnej klapky, čím zamedzíte straty vodného stĺpca zo studne. Cez vopred pripravený otvor v šachte prestrčte potrubia do domu a do záhradných rozvodov. Zvyšný voľný priestor vypeňte montážnou penou aby hlina neprenikala týmto otvorom. Na osadenie čerpadla použite jednu, či viac väčších dlaždíc (50x50x6cm) do ktorých navŕtajte otvory na neskoršie uchytenie čerpadla. Môžete však aj vybudovať malý betónový základík vykopaním malej (15cm) jamy o rozmere potrebnom na uchytenie čerpadla. Môžete použiť napríklad hotovú betónovú zmes od Baumitu, ktorú nemusíte ani miešať vopred, proste patričný obsah vreca vysypete do jamy a zalejete vodou. Výhodou je, že nemusíte zháňať jednotlivé komponenty pre betón a miešať ich. Na toto vám bude stačiť jedno 25kg vrecko.

 

Po osadení čerpadla je dôležité vykopať drenážne otvory pre prípad možného zaliatia vodou (silné dažde, prasknutie potrubia apod.) a čo do najväčšej hĺbky vykopte otvor, ktorý následne zasypete štrkom. Nám sa v tomto prípade podarilo vykopať otvor o rozmere 30x30cm a do hĺbky 80cm. V závere sa hĺbilo len rukou… Po osadení čerpadla môžete začať s elektroinštaláciou. Doručujeme privolať elektrikára, ktorý zriadi potrebnú zásuvku a zabezpečí riadne uzemnenie čerpadla (prakticky sa to robí svorkou do potrubia studne).

 

sachta-dostavba-8

 

Pokiaľ zvládnete napojenie čerpadla sami, stačí zakúpiť moderné rýchlo spojkové systémy (v odbornej predajniach vám radi poradia) a napojiť ich na čerpadlo a studňu. Nezabudnite na filter a vypúšťacie ventily. Pokiaľ si na to netrúfate, zavolajte si skúseného vodára, čo bol aj náš prípad.

 

sachta-dostavba-5

 

Po zavŕšení inštalácie techniky a po odskúšaní môžete pristúpiť k záverečným terénnym úpravám, kde navozte preosiatu kvalitnú zeminu do požadovanej úrovne terénu a môžete vysiať alebo položiť trávnik – presne podľa vašich preferencií. Odvetrávací hríb zarežte napríklad pílkou na železo do výšky 15-20cm nad terén.

 

sachta-dostavba-6

 

Celý projekt trval 2 mesiace. Pracovali na ňom dvaja ľudia a celkovo stál zhruba 1.100 €. Veríme, že toto je pre vás inšpirácia a dobrý návod ako postupovať pri podobnom projekte.

 
 Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať