Poslať na mail

Sťahovali sme sa. Pri tej príležitosti sme triedili veci a nábytok, ktorý si ponecháme a ktorý predáme, či darujeme. Stolík vyrobený v 58 roku v českom Chlumci nad Metují, mal síce (znovu) krásny dizajn, ale jeho povrchová úprava a stav bol tak akurát na vyhodenie. Avšak zachránil ho názor manželky, že je to pekný kúsok. A tak som sa na to dal.

 

oprava-stolika-2

 

1. Najprv rozobrať

Pokúsil som sa rozobrať všetky časti. Niektoré robili problémy, pretože boli tak prilepené, že nešli dolu. Diery pod nosníkmi nožičiek som musel prelepiť a vyliať epoxidom, aby som plochu opäť dostal do roviny, pretože po odlepení strhli časť drevotriesky. Našťastie to nebolo vo viditeľnej časti.

 

oprava-stolika-8
 
oprava-stolika-5
 
oprava-stolika-6

 

2. Všetok starý lak musí dole!

 Všetko bolo potrebné zbrúsiť dolu. Pravdupovediac ten starý lak, bol veľmi nekvalitný, pretože bol veľmi popraskaný a poodlupovaný a zároveň pri brúsení veľmi smrdel. Na brúsenie som použil pásovú brúsku z Lidlu. Pozor! Brúsiť len v smere vlákna dreva. Použil som dva druhy brúsneho papiera. Najprv 80-120, potom 240. Na záver dobre omiesť a vlhkou handričkou dobre otrieť od jemného prachu. Necháme dobre vyschnúť.

 

oprava-stolika-5

 

3. Akú povrchovú úpravu?

Najprv som chcel stolík lakovať syntetickým lakom, avšak po dlhšej úvahe som sa rozhodol len aplikovať čistý ľanový olej, ktorý po aplikácii nelepí. Plochy výdatne natrite olejom, miesta ktoré rýchlo vsiaknu si „žiadajú“ viac. Necháme 15 minút vsakovať a v smere vlákna otrieme savou čistou utierkou. Na druhý deň som plochu jemne prebehol jemným brúsnym papierom o hrúbke 1000-2000. Plocha sa stala ešte príjemnejšia na dotyk. Následne ešte raz jemne naolejovať a utrieť. Povrch je hotový.

 

oprava-stolika-1
 
oprava-stolika-4

 

4. Lepenie a zmontovanie

Všetky čapy nožičiek boli plné zostatkov po tradičnom „kostnom“ gleji, ktorý sa kedysi hojne používal. Toto všetko som musel rašplou zbrúsiť dole, pretože nové lepidlo, by som dobre na takýto povrch neuchytilo. A máme hotovo! K radosti môže znovu slúžiť.

 

oprava-stolika-7
 
oprava-stolika-3

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať