Poslať na mail

Ste majiteľom starého domu a zvažujete jeho rozšírenie? Inšpirujte sa nasledovným príkladom! Tento rodinný dom, postavený v roku 1730 v údolí Lustin v Belgicku, je zaujímavý už len svojou polohou. Stojí na samotnom konci slepej uličky pri hranici hustého lesa na výrazne zvlnenom pozemku s rozlohou 3600 m2. Od blízkeho lesa ho delí len tečúci potok a množstvo zelene – priam idilické prostredie na stvorené na relax a rodinné stretnutia, nemyslíte?

 

projekt-domu-pristavba-2

 

Pôvodná budova

Pôvodná budova bola postavená využitím tradičných technológií. Celý dom je rozdelený na tri časti – dve z nich boli vytvorené z kameňa zozbieraného z okolia a tretia časť z hliny.

 

Prvé dve časti sú využívané ako obytné priestory, zatiaľ čo tretia slúžila v minulosti ako stodola, no majitelia ju už dávno nevyužívali.

 

Ďalšími prvkami, ktorými tento dom nepochybne zaujme sú fasády. Tie majú obrovskú architektonickú ale aj historickú hodnotu, a vzhľadom na to, že boli vytvorené s využitím miestnych materiálov, sa dokonca stali súčasťou lokálneho kultúrneho dedičstva.

 

Súčasťou jedinečného projektu domu je aj veranda, ktorá poskytuje výhľad na okolitú prírodu, a taktiež staručká pec na chlieb.

 

Tretia časť domu, teda už nevyužívaná stodola bola práve tým priestorom na ktorý sa architekti zo štúdia Puzzle’s architecture sústredili. Požiadavkou klienta bolo zrenovovať a rozšíriť tento priestor tak, aby vznikol samostatný dom s jednou spálňou. Projekt prestavby a rozšírenia na začiatku zahŕňal len 35 m2 prízemia, len s dvomi vstupmi – hlavná brána v prednej časti stodoly a menšie dvojkrídlové dvere, ktoré poskytovali prístup zo záhrady.

 

projekt-domu-pristavba-5

 

projekt-domu-pristavba-3

 

Projekt prístavby

Na začiatku bola len myšlienka rozšírenia priestorov stodoly zozadu, čo by znamenalo žiaden zásah do pôvodnej fasády. Koncept bol skutočne jednoduchý – vysunúť zadnú fasádu a pokračovať v pôvodnom sklone strechy. Rozšírením vznikol krásny otvorený výhľad na okolitú krajinu a lesy.

 

Interiér

Hlavnou myšlienkou projektu bolo rozšírenie prízemia, kde sa v súčasnosti nachádzajú obytné priestory, ako napríklad obývacia izba, kuchyňa, jedáleň a wc a zvyšok, teda spálňa a kúpeľňa sa nachádzajú na vyvýšenej časti. Celý priestor stodoly aj s rozšírením boli navrhnuté tak, aby boli všetky miestnosti navzájom prepojené. Inak povedané, ide len o jeden veľký priestor, rozdelený na menšie územia.

 

projekt-domu-pristavba-4

 

Prepojenie interiéru a exteriéru

Hlavný otvorený priestor, ktorý prepája interiér s exteriérom sa po prestavbe vytvoril v zadnej časti domu. Cieľom bolo vytvoriť prepojenie moderným a veľkorysým spôsobom, pričom sa nezabudlo ani na vytvorenie kontrastu s pôvodnou budovou. Vstup do domu zostal aj po prestavbe rovnaký, zmenil sa len materiál z dreva na sklo, vďaka čomu si majitelia môžu užívať prenikajúce slnko z oboch strán.

 

projekt-domu-pristavba-1

 

Zdroj: archdaily.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať