Poslať na mail

Ak aj vy uvažujete nad rekonštrukciou, alebo práve prebieha výstavba vášho nového domu, určite riešite otázku osvetlenia. Viete aký je rozdieľ medzi žiarovkami a ledkami? Ktorá z týchto možností je výhodnejšia a prečo?

Klasickým žiarovkám, ktoré boli schopné  premeniť len 10% celkovej energie na samotné svetlo a zvyšok „unikal“ vyžarovaním tepla, zazvonil definitívny umieračik. Klasické žiarovky nahradili  v obchodoch iné, efektívnejšie zdroje svetla, ktoré sa líšia svojím výkonom, cenou i kvalitou osvetlenia.  Viete, ktorý druh je pre vás najvhodnejší?

Mnohí z nás pri nákupe automaticky siahnu “po niečom”, čo má potrebný výkon, no nevenujú dostatok pozornosti vlastnostiam toho ktorého zdroja svetla.  Rozhodujúcimi kritériami pri správnom výbere zdroja svetla by však  malo byť viacero faktorov:

  • Farebný tón bieleho svetla, ktorý zdroj svetla produkuje

Pozn.: Napr. „teplá biela“ s teplotou chromatickosti (K) – 2 700 K)  je vhodná na oddych, zatiaľ čo „studená biela“ (viac než 4 000 K)  na prácu

  • Či svetelný zdroj vydrží v prípade potreby veľmi časté zapínanie
  • Či zdroj svetla nadobudne plný svetelný výkon hneď po zapnutí

Ponúkame vám rýchly prehľad dostupných náhrad klasických žiaroviek spolu s ich  základnými charakteristikami:

Vylepšená halogénová žiarovka plnená xenónovým plynom

Energetická trieda C.

V porovnaní s najlepšími tradičnými žiarovkami spotrebuje o 20 až 25 % menej elektrickej energie pri rovnakom svetelnom výkone. Poskytuje svetlo rovnakej kvality ako tradičné žiarovky, pri obvyklom používaní má však dvojnásobnú životnosť (dva roky). Vyrába sa aj s päticami E14 a E27 ako bežné žiarovky, je ju možné stmievať a vydáva plný svetelný výkon hneď po zapnutí.

Halogénová IRC žiarovka

Energetická trieda B.

Tento zdroj svetla spotrebuje o 45 % menej elektrickej energie pri rovnakom svetelnom výkone v porovnaní s najlepšími tradičnými žiarovkami. Má rovnaké vlastnosti ako predchádzajúci typ vylepšenej žiarovky (možnosť stmievania a maximálna svietivosť hneď po zapnutí) avšak pri zvyčajnom používaní dosahuje až trojnásobnú životnosť (tri roky).

Kompaktné žiarivky (CFL)

 Hoci sú o niečo drahšie ako obyčajné žiarovky, cenový rozdiel sa rýchlo vyrovná, pretože spotrebujú o 65 až 80 % menej elektrickej energie ako obyčajná žiarovka a vydržia obvykle šesť- až pätnásťkrát dlhšie (6 až 15 rokov v závislosti od typu a používania). Kompaktné žiarivky nesvietia plným jasom, respektíve jasnou bielou farbou  hneď od začiatku, ale približne po jednej až troch minútach. Nemali by sa preto používať v  priestoroch, kde sa často svetlo zapína a vypína a je potrebné na osvetlenie priestoru na krátku chvíľu. Medzi takéto priestory sa radí chodba, kúpeľňa či WC.

LED-ky

Pri porovnaní s klasickou 60-wattovú žiarovkou  minú necelú desatinu energie. LED-ka je aj pri porovnaní s CFL šetrnejšou alternatívou. Na rozdiel od žiarivky sa LED-ka rozsvieti hneď.  Pri kompaktných žiarovkách bol jedným z dôležitých problémov aj tón svetla. Jeho farba bola neprirodzená a ostrá. LED žiarovky ponúkajú rôzne odtiene osvetlenia, ktoré sa meria v Kelvinovej škál (viď. Vyššie)  Pri výbere správnej LED-ky nezabudnite, že počet Wattov nehovorí o jej svietivosti,  tá sa u rôznych výrobcov líši. U niektorých môže 9- wattová žiarivka svietiť tak silno ako 12-wattová u iných. Spoľahlivejšie bude pre vás všímať si počet luménov.

Zdroj: ASB a Design Magazín

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať