Poslať na mail

Trojpodlažný dom, postavený výhradne z betónu, zaujme už na prvý pohľad svojim minimalistickým prevedením. Zaujímavo pôsobí aj jeho poloha v strmom svahu v prostredí údolia Eisac v južnom Tirolsku, s ktorým chladný vzhľad betónu dokonale korešponduje. Práve hornatý povrch najviac potrápil architekta projektu, Andreasa Grubera. Čo sa však na začiatku javilo ako najväčší problém vyriešil premyslený a inovatívny dizajn.

Osobité klimatické podmienky Álp rovnako ako obmedzenia a požiadavky na udržateľnosť projektu,  donútili tvorcu návrhu premýšľať o tom, aké materiály a akým spôsobom použiť tak, aby bol minimalizovaný dopad na okolité prostredie. Na splnenie týchto požiadaviek bol vyvinutý spôsob konštrukcie, ktorý výrazne obmedzuje produkciu odpadu.

60 centimetrové múry domu boli postavené zo špeciálneho, pórovitého druhu betónu, ktorý má výborné izolačné vlastnosti. Medzi jeho ďalšie výhody patrí recyklovateľnosť, čím pomáha znižovať uhlíkovú stopu budovy. Z rovnakého materiálu je vyrobená aj strecha domu. Jednoliata fasáda domu je na niektorých miestach doplnená dreveným orámovaním okien.

V interiéri s moderným dizajnom prevláda biela farba v kombinácii so svetlým drevom a betónom.

Dom ponúka dostatok priestoru na otvorenú kuchyňu s obývacou miestnosťou, tri spálne, kúpeľňu, televíznu miestnosť a multifunkčný priestor. Všetky miestnosti sa točia okolo moderného centrálneho schodiska.

Hrúbka vonkajších stien uľahčuje integráciu drevených okien, ktoré v interiéri fungujú ako police a zároveň poskytujú krásny panoramatický výhľad na okolité pohoria.

Zdroj: dezeen.sk

Mohlo by vás zaujímať: 

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať