Poslať na mail

Výber štýlu interiéru predstavuje zásadný krok pri zariaďovaní projektu domu či bytu. Jeho vzhľad by mal odrážať životný štýl majiteľov, ich osobnosť a vkus. Len tak vnesieme do interiéru tú správnu atmosféru. Ak sa aj vy práve chystáte zariaďovať, ponúkame vám prehľad niekoľkých obľúbených štýlov. Nechajte sa inšpirovať, nebojte sa kombinovať  a vytvorte si svoj vysnívaný domov.

Moderný a funkčný

Jednoduchosť, sofistikovanosť a elegancia predstavujú základné atribúty súčasného moderného štýlu. Okrem estetickej funkcie sa pri zariaďovaní v tomto štýle prihliada najmä na funkčnosť, čo súvisí aj s výberom ľahko udržiavateľných materiálov ako sú drevo, nerez, kameň alebo sklo. Dôraz sa kladie na čisté línie, tvary a prirodzené osvetlenie, ktoré vyniká práve v spojení s použitými lesklými materiálmi. Pri výbere farieb sa zamerajte na neutrálne farby a ich odtiene, charakteristickými farbami sú najmä biela a čierna, no nebojte sa ich oživiť ani výraznými farebnými akcentmi. Ak obľubujete otvorené priestory, jednoduché zariadenie bez zbytočných doplnkov, moderný štýl je pre vás to pravé!

moderny-styl

Čistý škandinávsky štýl

Pri zariaďovaní interiéru vo vašom projekte domu alebo bytu v stále populárnejšom škandinávskom štýle sa riaďte heslom – menej je viac. Priestor si zachováva nepreplnený len s minimálnym zdobením, ale zároveň útulný. Podobne ako pri modernom štýle, aj v tomto prípade sa kladie dôraz na funkcionalitu bývania. Nezabúda sa ani na výber poctivých materiálov, bezchybné spracovanie a eleganciu. Typickým znakom sú svetlé drevené podlahy, obloženia stien a bledé tóny farieb. Obľúbenými sú predovšetkým biela, krémová a svetlomodrá. V súvislosti s chladnou škandinávskou zimou sú typickým prvkom tohto štýlu aj krby.

skandinavsky-styl

Eklektický mix štýlov

Eklektický štýl využíva zaujímavé kombinácie štýlov a trendov z niekoľkých rôznych časových období. Z tohto dôvodu ho nevieme presne definovať a predstavuje akúsi všehochuť. Typickým znakom je však využívanie zberateľských predmetov z ciest ako dekorácie, ktoré tvoria súčasť celého mixu. Pokiaľ sa rozhodnete pre eklektický štýl zariadenia, dajte si záležať na spôsobe spájania jednotlivých prvkov. Takýto interiér môže vyzerať úžasne, no rovnako tak sa zariaďovanie môže skončiť aj jednou veľkou katastrofou.

eklekticky-styl-2

Romantický vidiecky štýl

Pokiaľ túžite po útulnom bývaní a pohode ako na vidieku, práve tento štýl, vhodný najmä pre romantické duše a milovníkov vintage kúskov, vám to poskytne. Vidiecky štýl v sebe nesie prvky ľahkosti, vzdušnosti, neformálnosti a ošumelej elegancie. Výhodou je, že poskytuje veľký priestor aj pri malom rozpočte, keďže dáva možnosť starším kúskom opäť zažiariť a hľadá pre ne nové cesty využitia. Na rozdiel od moderného či škandinávskeho štýlu využíva širokú paletu doplnkov a prevažne pastelové farby. To všetko spolu s prírodnými materiálmi vytvára pocit útulného domova.

vidiecky-stylZdroj: http://www.homestoriesatoz.com/

Mohlo by vás zaujať: Ako osviežiť interiér I.

                                          Ako osviežiť interiér II.

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať