Poslať na mail

Určite to poznáte, ak je varenie vaša každodenná aktivita. Tu by sa mi hodila elektrická zásuvka a tu zase chodím cez celú kuchyňu, keď niečo potrebujem. Preto vytvorenie užívateľsky prívetivej kuchyne si  vyžaduje individuálny priestorový plán, presne podľa vašich potrieb a možností priestoru. Tu sú niektoré odborné tipy, ako ho vytvoriť.

 

kuchyna-organizacia-6

 

Nová kuchyňa môže disponovať naozaj nádherným nábytkom, technologicky vyspelými vychytávkami, high-end spotrebičmi, ale ak rozloženie nezodpovedá potrebám užívateľa (vlastníka) a doslova sa „bije“ s daným priestorom, tak je to často len pastva pre oči vašich návštev (nie vaše, lebo to rýchlo omrzí) a o skutočnej funkcionalite kuchyne nemôže byť ani reči.

 

Je dobré, keď pred novým projektom, či prestavbou daného priestoru sa zhovárate o tom s veľkým počtom ľudí. Samých nás nikdy nenapadnú rôzne iné uhly pohľadu, ktoré vám poskytnú vaši priatelia, známi a remeselníci. Budete prekvapení a už zostane len na vás, či to priradíte do vášho zoznamu „potrebných zmien“, alebo nie. Samozrejme najlepšie riešenie je zadať to odborníkovi – architektovi, dizajnérovi, či plánovačovi kuchýň v kuchynskom štúdiu. Odborník to s vami viackrát preberie, kým naozaj nebudete spokojní. Výhoda je aj v poskytnutej grafickej vizualizácii hotovej kuchyne.

 

kuchyna-organizacia-2

 

Najprv sa treba uistiť o základných predpokladoch. Teda, ako často varíte a tým pádom, ako je pre vás kuchyňa dôležitá. Toto nielen ovplyvňuje budúci vzhľad, ale aj rozpočet, ktorý môže byť aj niekoľko krát menší v porovnaní s high-end kuchyňou. Je dôležité vedieť, či napríklad chcete, aby počas varenia ste boli v spojení s ostatnými, či priatelia môžu počas varenia niekde pri vás sedieť a podobne.

 

kuchyna-organizacia-3

 

Požiadavky na pracovný a pohybový priestor

Odborníci takisto vedia, aké minimálne šírky priestorov pre pohyb sú nutnosťou. Tak napríklad priestor pre pohyb by mal byť minimálne 90 cm. Priestor pre stoličku a za ňou by mal byť minimálne tiež 90 cm, v opačnom prípade sa tam len ťažko budete dostávať. Pokiaľ sa za stoličkou okrem toho budete aj pohybovať, priestor by mal byť ešte väčší. Odkladací/pracovný priestor po oboch stranách drezu by mal byť min. 50 cm. Drez by mal byť v blízkosti sporáku (50 cm) a takisto v blízkosti chladničky. Umývačka riadu a odpadový kôš by nemali byť od hrany drezu na umývanie vzdialené ďalej než 90 cm, kvôli zaisteniu maximálneho komfortu.

 

Presné umiestnenie médií

Je dôležité vedieť, že u nových stavieb sa kuchyne plánujú už vopred, pretože každý spotrebič si vyžaduje presné miesto, kde bude jeho zásuvka na elektrinu, kadiaľ sa zavedie plyn, voda a kade bude viesť odtok. Vývody na budúce svetlá a digestor je takisto dôležité vopred vedieť. V momente výstavby domu vám to tak urobia. Pokiaľ budete plánovať kuchyňu až po výstavbe domu, verte tomu, že sekaniu omietky a muriva, aby ste prívody a odtok dostali inde, kde potrebujete, sa nevyhnete.

 

kuchyna-organizacia-4

 

Výška a hĺbka kuchynskej linky

V minulosti bolo zlozvykom starých štandardov, že výška kuchynskej linky bola 80 cm. No skúste si to, pracovať každý deň za takýmto pultom. Budete ohnutí takmer ako v záhrade. V súčasnosti sa robia dosky minimálne 90 cm a často krát si ľudia podľa ich výšky pýtajú 95 či 100 cm vysoké pracovné dosky. Hĺbka pracovnej dosky je štandardne 60 cm. Treba rátať, že od budúcej výšky kuchynskej linky sa odráža aj výška skriniek a digestoru nad ňou. Pre digestor potrebujete minimálne 70 cm a pre skrinky 55 cm.

 

Trojuholníková zostava vs „pracovné stanice“

Trojuholníková zostava je najtradičnejšie rozmiestnená kuchyňa. Sporák, drez a chladnička vytvárajú trojuholník pre najefektívnejší pohyb v kuchyni. Je však pravdou, že toto riešenie je vhodnejšie pre menšie priestory. Ak vás až tak priestor neobmedzuje a je dostatočne priestranný, môžete sa rozhodnúť pre vytvorenie viacerých „pracovných staníc“, ktoré sa koncentrujú okolo trvale rozmiestnených spotrebičov (varenie, pečenie, mixovanie, príprava kávy a čaju). Takéto plochy si však vyžadujú aspoň 40 cm plochu vašej pracovnej dosky.

 

kuchyna-organizacia-5

 

Ostrovná pracovná plocha

Vo väčších priestoroch sú ostrovné kuchyne veľmi populárne a je to veľmi vhodný priestor a spôsob , ako vytvoriť neformálne sedenie pre vašu rodinu a priateľov, počas toho, ako vy im pripravujete nejakú dobrú pochutinu. Ostrovná plocha nemusí byť už len čistou a odkladacou pracovnou plochou, ale v dnešnej dobe sú dostupné riešenia pre varné dosky a digestory, alebo kombinovaný priestor pre spotrebiče, prípadne drez. Váš pohyb vo väčšom priestore bude zase o niečo efektívnejší, avšak treba rátať s minimálne 100 cm okolitého voľného priestoru. Nehovoríme o tom, že takýto priestor disponuje ďalším ukladacím priestorom pre doplnky a spotrebiče.

 

kuchyna-organizacia-6

 

Budiš svetlo a elektrické zásuvky

Je veľmi dôležité, aby ste mali všade, kde robíte dostatok svetla nie len na prácu, ale aj po práci, aby ste vedeli svetlo prepnúť do iného – komfortného režimu. Vytvoríte tak príjemné prostredie vášho obydlia. Takisto nešetrite elektrickým zásuvkami. Rovno si dajte dvoj zásuvky a doporučujeme každých 150 cm. Avšak od drezu aspoň 60 cm, kvôli bezpečnosti.

 

kuchyna-organizacia-7

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať