Poslať na mail

predchádzajúcej časti sme si začali predstavovať niektoré možné problémy pri voľbe vhodného priestoru na podkrovný byt. Dnes budeme pokračovať.

 

podkrovny-byt-investicia-6

 

Mesto = holuby

V meste bývajú spravidla aj holuby a rozhodne nebudú obývať spodné poschodia, ale strechy. Preto treba rátať so zvýšeným výskytom vtáčieho trusu na terasách a balkónoch podkrovných bytov. Ak má teda niekto fóbiu, či odpor k holubom, mal by si investičný zámer ešte raz premyslieť. Dá sa aj odpozorovať, ktoré strechy holuby zvyknú obývať, pretože sú veľmi teritoriálne návykové a zvyknú byť na tej streche, kde sa narodili. Úplne nezamedzíte výskytu holubov nad vami, ale dá sa to obmedziť inštaláciou brániacich hrotov proti vtákom.
 
podkrovny-byt-investicia-3

 

Nie ste vlastník strechy a nemusíte ovplyvniť jej opravu

Pokiaľ sa nerobí kompletná rekonštrukcia vrátane novej strechy, poistných hydroizolačných fólií, či krytiny. Môžete naraziť na problém so závadami v streche a v strešnom plášti. Najčastejšie môže zatekať v prestupových častiach strechy (ako napr. antény, odvetrania, komíny a podobne), ale často môže chýbať poistná hydroizolácia (pri výstavbe vtedy sa nepoužívala), alebo sú výraznejšie poškodené časti krytiny strechy (samotná krytina, úžľabia a nárožia). Niektorí majitelia podkrovných bytov sa dokonca stretli so zatečením, kedy príčinou bol naviaty sneh vetrom, ktorý sa v podstrešnom plášti roztopil a zatiekol do obytného priestoru. No a keďže ste síce majiteľom podkrovného bytu, ale určite nie ste majiteľom strechy. Tú vlastnia všetci vlastníci bytov v bytovke a preto sa vám nemusí správcu podariť presvedčiť, aby strecha prešla významnejšou rekonštrukciou, alebo dokonca výmenou. Opravy sa niekedy riešia potom iba lokálnym zásahom, kedy sa však „čaká“ na ďalší incident napríklad v podobe zatečenia. Toto niekedy môže dobre preskúšať nervy majiteľa podkrovného bytu.

 

podkrovny-byt-investicia-4

 

Klimatizácia a ventilácia

Bez projektovanej klimatizácie by sme vám prestavbu ani neodporučili. A to bez ohľadu, ako zateplíte. Na najvyššom poschodí bude v lete vždy teplo a preto treba rátať s korekciou izbovej teploty na prijateľnú úroveň. V najvyššej časti strechy sa však teplo bude akumulovať vždy a to aj počas zimy, preto ideálna je aj ventilácia, ktorá zabezpečuje komfortný pohyb a vyrovnanú teplotu vzduchu. Avšak opäť to vytvára priestorové nároky na inštaláciu technológie.

 

podkrovny-byt-investicia-5

 

Dbajte, aby budúca terasa bola kvalitná

Ak v rámci budovania podkrovného bytu plánujete odstrániť časť pôvodnej strechy s cieľom vybudovať terasu, alebo balkón, dbajte aby bola dôkladne zrealizovaná tepelná a vodná izolácia. Takisto je dôležité správne odvodnenie terasy s vývodom do dažďového, alebo kanalizačného zvodu. V opačnom prípade vám budú susedia pod vami častejšie zvoniť pri dverách, než si myslíte. Toto je naozaj dobré nepodceniť, pretože oprava už hotového balkónu, či terasy po pár rokoch užívania vás môže prísť do cela draho. Takisto orientácia terasy nie je veľmi vhodná na južnú, alebo dokonca juhozápadnú stranu. Existencia v letných mesiacoch je možná až po západe slnka a nepomôže vám žiadna markíza. Ideálne miesto pre terasu je juhovýchod, alebo severozápad.

 

podkrovny-byt-investicia-1

 

Konštrukcie a schody

Často krát bývajú súčasťou podkrovných bytov rôzne galérie, alebo mezonety. Robí sa to obvykle kvôli využitiu vysokého podstrešného priestoru. Pozor však na vybudovanie konštrukcie a schodiska zo slabších materiálov a to nehovoríme len o dreve. V záujme nižšej ceny sa použijú slabšie prvky z ocele, alebo tenšia drevená konštrukcia. Nie je tu problém, ale s únosnosťou. Tú naozaj vydržia aj slabšie materiály. Problém sú však otrasy a vibrácie počas pohybu po takejto konštrukcii a schodoch. Skúste si poskočiť na takejto ploche a budete vedieť, že na toto je vhodná čo najrobustnejšia konštrukcia.

 

podkrovny-byt-investicia-2

 

Záver

I napriek všetkým týmto prekážkam sú však podkrovné priestory a lofty veľmi obľúbené a je o ne adekvátny záujem. Vekovo sa však viac približujú potrebám aktívnych ľudí, často krát bez detí. Nie je to však pravidlo. A ak sa práve rozhodujete o investícii, prestavbe, alebo kúpe takéhoto priestoru, budeme len radi, keď vám tento článok pomôže zohľadniť veci, ktoré vás možno nenapadli.

 
Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať