Poslať na mail

Je to práve sklo, ktoré môže pri použití v bytovom dizajne a architektúre dodať priestoru otvorenosť  a pocit priestrannosti. A preto môžeme tento priehľadný materiál často považovať za optimálne riešenie pre tmavé a ponuré miestnosti s nedostatkom svetla či pri zariaďovaní malých priestorov. Inšpirujte sa nasledujúcimi príkladmi!

Sklené steny aj v kúpeľni

Keď architekt Manuel Ocaña navrhoval usporiadanie a zariadenie v troch apartmánov v tom istom bytovom dome v španielskom Madride, rozhodol sa použiť práve netradičné steny zo skla ako spôsob  oddelenia jednotlivých priestorov.

Pomocou sklených tabulí v tenkom oceľovom ráme vybudoval steny, vďaka ktorým  je prirodzené svetlo z okien na jednom konci apartmánu schopné cestovať po celom priestore aj tam, kde by sa pri použití klasických múrov nedostalo. Sklenené steny navyše oddeľujú spálňu či kúpeľňu od hlavnej obytnej plochy bez toho, aby sa byt zdal malý.

Pri kúpeľni bolo na rozdiel od spálne použité mliečne sklo, ktoré na jednej strane prepúšťa stále dostatok svetla, no zaručuje aj primerané súkromie.

Sklo zároveň dokonale ladí k modernému zariadeniu bytov.

Sklenená stena oddeľuje kuchyňu a kúpeľňu v moderne zrekonštruovanom apartmáne

Obmedzený rozpočet často prináša tie najoriginálnejšie nápady. Izraelskému interiérovému dizajnérovi sa podarilo zrekonštruovať a rozšíriť malý 60-ročný byt s použitím cenovo dostupných materiálov a premyslených riešení. Hlavným cieľom bolo vytvoriť otvorené, jasné loftové bývanie s moderným vzhľadom.

Z dôvodu rozpočtových obmedzení nebolo možné robiť pri rekonštrukcii náročné zmeny v dispozícii bytu. Do steny, ktorá rozdeľuje kuchyňu a len veľmi malú, úzku kúpeľňu, bolo vložené tvrdené sklo  – 113 cm vysoké a 208 cm široké. Aj napriek priestorovým obmedzeniam sa tak podarilo miestnosť aspoň opticky zväčšiť a priniesť do nej prirodzené svetlo.  Jediná vec, ktorá oddeľuje kuchyňu a verejný priestor od kúpeľne, je teda práve sklo, cez ktoré však nič neuvidíte. Súkromie je tak maximálne zachované.

Zdroj: contemporist.com, dezeen.com

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať