Poslať na mail

Každý z nás má občas nejaké tie plány niečo zmajstrovať, alebo opraviť a je jedno, či je to búdka pre vtáky, stolík, alebo niečo vyrobené, z dnes tak populárnej, palety. Rozhodne prínosné je vnútorná radosť z dokončeného diela a aj potešenie našich blízkych (napr. detí z vtáčej búdky). Ale predtým, než začnete stínať dub na vašej záhrade, je dobré sa zamyslieť, aké drevo je najvhodnejšie pre váš nový projekt.

 

vyber-dreva

1. Čo ideme robiť?

Ak je to niečo ľahké nemusíme napríklad riešiť nosnosť, ale ak to má niečo vydržať (napríklad stôl), musíte myslieť nielen na dizajn budúceho diela, ale aj na jeho pevnosť a stabilitu. Takisto je veľká premenná to, či dané dielo bude v exteriéri, alebo v interiéri.

 

vyber-dreva-3

 

2. Ako dlho chcete, aby dielo vydržalo

Nie všetko vydrží dlho. Napríklad exteriérový piknikový stôl ani nemusí, avšak terasa, či zábradlie z dreva – tam nám záleží, aby vydržali čo najdlhšie.

3. Tvrdé alebo mäkké drevo?

Zjednodušene povedané, mäkké drevo pochádza najmä z ihličnanov, tvrdšie z listnatých stromov. Mäkké drevo sa dá navyše jednoducho ohýbať. Tvrdé drevo, napríklad buk, dub, javor, alebo čerešňa nie sú až tak ohybné, ale sú zase ideálne pre projekty, ktoré majú niečo vydržať. Navyše majú veľmi peknú štruktúru. Samozrejme – odpovedá tomu však aj cena, oproti napríklad borovici, či smreku.

vyber-dreva-2

 

4. Čomu sa vyhnúť?

Kúpe dreva bez plánu, či nákresov projektu. Pri náročnejších projektoch doporučujeme mať nákres v AutoCADe, alebo v jednduchom Sketchup-e. V oboch prípadoch sa dá dielo 3D vizualizovať. Môžete navštíviť niektoré webové stránky, ktoré napríklad podobný popis projektu znázorňujú za pomoci videí, alebo fotografických postupov. Ak začínate s projektom po prvý krát, skúste niečo malé, nenáročné, ako napríklad vtáčiu búdku, alebo búdu pre psa. Rozhodne sa nepúšťajte do veľkých projektov, ktoré by mohli viesť k vnútornej frustrácii, že ste to tak dobre nedokázali. Dokážete to, ale postupne, veď ako sa hovorí: „nikto učený ešte z neba nespadol…“

 

vyber-dreva-1

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať