Poslať na mail

Ak v budúcnosti plánujete predaj nehnuteľnosti zamyslite sa nad niekoľkými zmenami, ktoré ho môžu výrazne uľahčiť. Malé či väčšie vylepšenia nezvýšia len atraktivitu nehnuteľnosti ale môžu tiež zabezpečiť jednoduchší a rýchlejší predaj za vyššiu cenu. Aké sú vaše možnosti?

 

hodnota-domu-predaj-1

 

1. Vylepšite kuchyňu

Kuchyňa patrí jednoznačne medzi najviac využívané miestnosti v dome. Práve z tohto dôvodu netreba podceniť je úpravu. Zmeny môžu byť menšie či väčšie, záleží na súčasnom stave. Vymeňte opotrebované rúčky na zásuvkách, pridajte moderné doplnky alebo zabezpečte nové spotrebiče, vymeňte kuchynskú dosku, či podlahu. Pri nákupe nových spotrebičov hľadajte také, ktoré zaručujú energetickú úsporu. Vy ušetríte pokiaľ dom skutočne predáte a záujemcovia o kúpu to môžu vnímať ako prínos.

 

hodnota-domu-predaj-3

 

2. Vylepšite kúpeľňu

Rovnako ako kuchyňa aj kúpeľňa patrí do kategórie najviac využívaných miestností. Vhodné dispozičné riešenie, lepšie osvetlenie, nové kohútiky, doplnky alebo čerstvá maľovka môžu robiť zázraky – zvýšiť hodnotu vášho domova a zaujať potenciálneho kupcu. Pri takýchto úpravách sa však vždy snažte postaviť vlastný vkus bokom a siahnuť po neutrálnych farbách, vzoroch a tvaroch. Máte tak väčšiu istotu, že sa zmeny zapáčia aj kupujúcemu.

 

hodnota-domu-predaj-4

 

3. Pridajte miestnosť

Pokiaľ to priestor domu dovoľuje zvážte pridanie miestnosti. Odporúča sa najmä kúpeľňa, práčovňa alebo malý sklad na umiestnenie upratovacích pomôcok. Je tu však jeden háčik. Nikdy nepridávajte miestnosť na úkor zmenšenia priestoru spální. V takomto prípade by ste mohli dosiahnuť opačného výsledku, a teda zníženia hodnoty domu.

 

hodnota-domu-predaj-7

 

4. Vybudujte terasu

Vybudovanie terasy je skvelý spôsob ako zvýšiť úžitkovú plochu domu.  Na výber máte z viacerých možností konštrukcie, jednoduchších aj zložitejších. V prípade, že už terasu máte, venujte pozornosť jej úprave. Existujú spôsoby ako aj starej drevenej terase vdýchnuť nový život, jednoducho vymeniť popraskanú dlažbu alebo vyčistiť škvrny každého druhu. Zamerajte sa aj na pohodlné a upravené záhradné sedenie.

 

hodnota-domu-predaj-5

 

5. Vylepšite exteriér domu

Prvý dojem z vášho domu získavajú kupci už pri pohľade na jeho okolie. Ľudia často považujú exteriér domu za odraz toho čo nájdu vo vnútri. Pridajte zaujímavú poštovú schránku, rastliny, dekorácie a v prípade potreby tiež zvážte výmenu vchodových dverí alebo úpravu prístupovej cesty.

 

6. Zmodernizujte interiér

Pamätajte, že v móde je minimalizmus a prírodné materiály a farby. Koberce vymeňte za jednoduchú drevenú podlahu, vymaľujte neutrálnou farbou, pridajte jednoduché doplnky alebo zmeňte závesy.

 

hodnota-domu-predaj-8

 

7. Zobytnite podkrovie

Dodatočné vytvorenie prídavného obytného priestoru vo vašom podkroví môže okrem zväčšenia obytnej plochy, zvýšiť aj komfort bývania a v neposlednom rade celkovú hodnotu domu. Takáto zmena však môže byť časovo aj finančne náročnejšia, preto si dobre zvážte všetky klady aj zápory. Viac o zobytňovaní podkrovia sa dočítate tu.

 

Zdroj: contemporist.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať