Poslať na mail

V minulom článku sme vám priniesli niekoľko tipov na to, ako vybrať to správne drevo pre váš stolársky projekt. Jednou z možností je siahnuť po preglejke, teda obľúbenom stavebnom materiáli vyrobenom z viacerých vrstiev drevenej dyhy, ktorá nájde široké využitie v interiéri aj exteriéri. Najmä pri zariaďovaní interiéru domov a bytov je preglejka ako moderný materiál stále vyhľadávanejšia, čomu nahráva aj fakt, že ju možno použiť prakticky kdekoľvek. Inšpirujte sa!

 

Dosky preglejky sú tvorené viacerými vrstvami drevenej dyhy, väčšinou v nepárnom počte. Kvalita konkrétnej preglejky závisí od použitej dreviny, počtu vrstiev a v neposlednom rade od kvality použitého lepidla. Väčšia pevnosť materiálu sa zabezpečí tak, že sa jednotlivé vrstvy lepia spôsobom pri ktorom sú vlákna dreva kolmé na predošlú vrstvu, ale aj vložením plastovej alebo kovovej vrstvy a použitím hrubších vrstiev.

 

Veľkou výhodou preglejky je jej dostupnosť v rôznych prevedeniach, pričom sa odlišujú druhom použitého dreva (najčastejšie sa využíva borovica, breza, buk a topoľ) s vždy jedinečnou kresbou a vôňou, a tiež spracovaním a povrchovou úpravou. Materiál je navyše pomerne lacný, no kvalitný. V interiéri nájde využitie najmä klasická stolárska preglejka, vo vonkajšom prostredí špeciálne upravené druhy preglejky – vodovzdorné, fóliované aj preglejky s protišmykovou úpravou.

 

Preglejkové dosky a nábytok z nich môže byť integrovaný do rôznych štýlov, mimoriadne sa však hodí najmä do minimalisticky zariadených priestorov. Vhodné sú na konštrukciu menších, ale aj väčších kusov nábytku a zariadenia.

 

preglejka-16

 

Esteticky zaujímavo pôsobí preglejka použitá na obklad stien a stropov alebo ako podlahová krytina.

 

preglejka-vyuzitie-13

 

Na preglejke je výnimočná práve krásna prirodzená farba a kresba dreva, no pokiaľ túžite po výraznejšom akcente v interiéri, nebráňte sa ani farbám a ich neobmedzeným kombináciám.

 

preglejka-vyuzitie-14

 

Preglejku možno využiť aj pri menších projektoch, ktoré zvládnete s ľahkosťou aj sami. Ide o rôzne interiérové dekorácie, ale aj funkčný nábytok s jednoduchou konštrukciou.

 

preglejka-vyuzitie-15

 

Zdroj: pinterest.com, doityourself.com, architectureartdesigns.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať